banner26

Süleymani'nin cenazesinde izdiham: 35 ölü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından düzenlenen suikast sonucu cuma günü öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin cenaze töreninde, yaşanan izdihamda 35 kişinin yaşamını yitirdiği, 50'den fazla yaralı olduğu belirtildi.

DÜNYA 07.01.2020, 13:29 07.01.2020, 13:34
25
Süleymani'nin cenazesinde izdiham: 35 ölü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından düzenlenen suikast sonucu cuma günü öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, bugün memleketi Kerman'da yapılacak törenle toprağa veriliyor.

Törene on binlerce kişi katılıyor. Sabaha karşı Kerman'a ulaşan cenaze, havaalanında askeri törenle karşılandı.

Süleymani için dün İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen törene yüz binlerce kişi katılmıştı. İran Devlet Televizyonu ise törene "milyonlarca" kişinin katıldığını bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP'nin muhabiri, Tahran'da hayatın durduğunu ve yoğun katılım nedeniyle sokakların tıklım tıklım dolu olduğunu aktardı.

AFP muhabiri, kalabalığı "Törenin düzenlendiği alana çıkan sokak ve caddelerde adım atacak yer yok" sözleriyle tarif etti.

İran'ın Ortadoğu politikalarının beyni olarak gösterilen Devrim Muhafızları'nın seçkin Kudüs Gücü birliğinin komutanı olan Süleymani'nin öldürülmesi bölgede gerilimin artmasına neden oldu.

BBC Türkçe'deki habere göre, İran, Süleymani'nin intikamının "doğru zamanda, doğru yerde en ağır şekilde alınacağını" söyledi ve üç günlük yas ilan etti.

Süleymani için ilk tören cumartesi günü Irak'ta düzenlendi. Bağdat'taki törenin ardından cenaze daha sonra Şiiler için en kutsal yerler kabul edilen Kerbela ve Necef'e götürüldü. Cenaze dün İran'a getirildi.

Süleymani için İran'da başkent Tahran'ın yanı sıra Maşhad ve Kum kentlerinde de tören düzenlendi.

HAMANEY GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

İran'da törenlerin ilk durağı Tahran Üniversitesi oldu.

Burada düzenlenen töreni yöneten İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptığı konuşmada Süleymani için "en ağır şekilde intikam" alınacağını yineledi.

Ayetullah Ali Hamaney, Süleymani ile saldırıda hayatını kaybeden diğer beş kişiyi "şehit" olarak nitelendirdi.

Hamaney, Süleymani ile diğer beş kişinin İran bayrağına sarılı cesedinin yanında konuşma yaparken gözyaşlarını tutamadı.

Törene Hamaney'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Meclis Başkanı Ali Laricani gibi üst düzey siyasi ve askeri yetkililer katıldı.

AFP muhabiri, üniversiteye uzanan İnkilap Caddesi üzerinde törene katılmak isteyen on binlerce kişinin beklediğini bildirdi.

Bu arada. Kirman'da düzenlenen cenaze töreninde izdiham nedeniyle 35 kişi hayatını kaybetti. Ölümler nedeniyle, Süleymani'nin cenazesi ertelendi. ISNA ajansı, İranlı generalin bugün toprağa verilmeyeceğini duyurdu.

Kaynak: Artı Gerçek
Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu