banner26

950 kaçak kursa 38 milyon lira ceza

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl 950 kaçak kursun kapatıldığını ve 38 milyon 133 bin lira ceza kesildiğini söyledi.

EĞİTİM 16.12.2019, 11:02
32
950 kaçak kursa 38 milyon lira ceza

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2020 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.  Bakan Selçuk şu bilgileri verdi:

20 bin derslik

LGS ile ilgili sorular üzerine Selçuk, gelecek yıl artacak öğrenci sayısının hiçbir şekilde sorun olmaması konusunda her türlü önlemi aldıklarını, yaklaşık 20 bin dersliğin, gelecek öğretim yılı içinde hayata geçeğini söyledi.

Engelli çalışanlar

Bakan Selçuk, 2003'ten beri 23 bin 590 engelli çalışanlarının bulunduğuna, bunların 7 bin 728'inin öğretmen kadrosunda olduğuna işaret ederek, şubatta 750 engelli öğretmeni kadrolarına katacaklarını belirtti. 

Doğa Koleji

Doğa Koleji'nde ekonomik sıkıntılarla ilgili Selçuk, "Her türlü hazırlığımız var. Ama bu tür işler, hemen açtım kapattım biçiminde yürüyen işler değil. Belirli bir mevzuatı takip etmek ve 3 kere bununla ilgili bir teftiş işleminin gerçekleşmesi ve okuldaki bütün öğrencilerin, öğretmenlerin huzurunu dikkate alma ihtiyacı var. Ama şundan emin olabilirsiniz: Her türlü senaryoya, duruma karşı bütün tedbirleri almış durumdayız"  dedi.

Kantin ürünleri

Bakan Selçuk, Mert Yağız'ın ölümüyle gündeme gelen kantinlerde yasak ürünlerin satışına ilişkin şunları söyledi: "Şu andaki mevzuat, kantinde cips, kola benzeri ne varsa bunların hepsinin satışının yasaklandığını zaten ortaya koyan bir mevzuat. Mevzuata göre aykırı. Ama bu olay (Ment Yağız’ın şırınga şeklindeki çikolatayla ölümü) bizim daha fazla denetim yapmamız gerektiğini söylüyor. Daha fazla ilgilenmemiz gerektiğini de söylüyor. 'Biz gereken denetimi yaptık ve bizim problemimiz bitti' diye bunu söyleyemeyiz. Demek ki mevzuat tam olmasına, yani yasak olmasına rağmen bu yapılıyorsa eksik yaptığımız bazı işler var demektir. Biz bunu yapmakla yükümlüyüz. Bununla ilgili çalışıyoruz.

İzinsiz kurs, yurt

Bakan Selçuk, "950 kaçak kursun kapatılması ve 38 milyon 133 bin lira ceza kesilmesi konusunda bir süreç işlendi bu yıl içinde. İzinsiz yurt hizmeti veren bazı kuruluşlarla ilgili hem kapatma hem de 11 milyon civarında bir ceza kesimi söz konusu oldu" dedi. (DB)

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu