banner26

Öğretmenlere talimatla emir yağdıran müdüre tepki yağdı

Silopi'de bir imam hatip lisesinde okul müdürü tarafından yazıldığı iddia edilen talimatta sözleşmeli öğretmenlere yönelik emir, fırça ve iş tehdidi içeren ifadeler tepki topladı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldı

EĞİTİM 01.12.2019, 08:45 01.12.2019, 08:52
68
Öğretmenlere talimatla emir yağdıran müdüre tepki yağdı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde çalışan bazı öğretmenler tarafından sendikalara iiletildiği iddia edilen müdüriyet talimatında şu ifadeler yer aldı.

1.  Resmiyette rica etmek bir emirdir. İtiraz etmeden eksiksiz yerine getirilmelidir.

2. Müdür yardımcıları veya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. İdarecilere güven duyulacak. Verilen görevlerde bahane sunulması ve sorgulanması halinde öğretmen hakettiği davranışı görecektir.

3.  İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek. Haddi aşıcı ifadeler kullanılmayacak

4.  Sıkıntı çıkaran oğretmen hakkında prosedür ne ise gerekli işlemler uygulanacaktır

5.  Müdür yardımcılarının verdiği görevler müdür beyin talimatıdır. Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır

6. Memur değil öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkess sahip çıkacak ve daha ıyi olması için herkes fedakarlık yapacak.

7. Şu anda öğretmenlik için kontrol surecindesIniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak.

8.  Amire selam vermek yükümlüktür. Kasten verilmediği takdirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak, trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun uygun davranışlar değildir. Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir.

9. Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bir durum yoktur. Bu konuda idareye güven duyulacak.

10. Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek. Aday öğretmen her türlü türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek.

11. Aday öğretmenler notları kontrol altında verileceğimden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir.

12. Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir.

13. Okul ortamında biz bir aileyiz. Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailenin içinden çıkartılabilir.

14. Aday öğretmenler her hafta idarecilerimize yapabilecekleri işler olup olmadığını soracaktır. Bu konu takip edilecek.

15. Yapılan toplantılarda herkes not alacak. Sadece dinleyip gidilmeyecek.

16. Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek.

17.  Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın.

18.  Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur.

İnceleme başlatıldı

Konunun duyulmasının ardından öğretmen sendikalarından gelen tepkilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz konuyla ilgili inceleme başlatıldığını belirtti.

Yılmaz’ın mesajını alıntılayan MEB İnsan Kaynakları Müdürü Hamza Aydoğdu da mesajında şu ifadeleri kullandı:

Hepimiz öğretmenlerimiz için varız,onlara sevgimizi vererek,güven ortamı oluşturarak ancak kendimizi kabullendirebiliriz. Öğretmenlerimizin kalbine girmeden,onlara hükmetmeye çalışmak yanlıştır,kabul edilemez.

CHP’nin öğretmen kökenli vekilinden de tepki

CHP’nin öğretmen kökenli milletvekillerinden olan ve Eğitim-Sen eski kurucularından Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da yaptığı açıklamada olaya tepki göstererek okul müdürünü diktatörlüğünü ilan etmekle şu şekilde suçladı:

Kaynak: Independent Türkçe
Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu