banner26

Serdivan'da 'Uyum sınıfı' tepkisi!

Bahçelievler Gazi İlokukulu'ndaki öğrenci velileri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yabancı öğrencilere ilişkin genelgesi uyarınca oluşturulan uyum sınıfına gelecekler  arasında ortaokul öğrencilerinin de bulunduğunu belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

EĞİTİM 01.10.2019, 11:54
229
Serdivan'da 'Uyum sınıfı' tepkisi!

Veliler, okullarında açılacak 8 sınıfın arasında ortaokul öğrencilerinin de bulunduğunu ve ilkokul çocukları ile Türkçe bilmeyen ve başka kültüre sahip, bir çoğu olması gerekenden 3-4 yaş büyük orta okul öğrencilerinin bir arada eğitim görmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Durumun düzeltilmesini isteyen veliler, aksi halde Ankara'ya yürüyeceklerini kaydettiler.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise Sakarya'da farklı okullarda 67 sınıf açıldığını belirterek, velileri endişelendiren olumsuzluklara karşı da önlem alındığını bildirdi. Durmuş  uyum öğrencilerinin giriş-çıkış saatleri ve tenefüs zamanlarının, okullarda okuyan normal öğrencilerden tamamen farklı olacağını ifade ederek, yabancı öğrenciler ile ilk okul öğrencilerinin karşılaşması önleneceğini söyledi.

SERDİVAN'DA TOPLAM 194 ÖĞRENCİ

İl  Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada da şu bilgiler verildi:

"Milli Eğitim Bakanlığının 2019/15 sayılı Genelgesi ile ülkemizde ikamet eden 3.-12. sınıflarda okuyan yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Uyum Sınıfları" açılması istenmiştir.

İlgili genelge gereğince; İlimizde çalışmalar başlatılmış ve Mayıs 2019 ayında yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavında (TYS), 60 puan altında kalan yabancı uyruklu öğrenciler ile bu sınava girememiş yabancı uyruklu öğrencilerden okul komisyonları tarafından yapılan sınav sonucunda 60 puan altında kalan yabancı uyruklu öğrencilere uyum sınıfları açılmıştır.

Bu kapsamda ilimizde; İlkokul düzeyinde 558 öğrenciye 28 adet, Ortaokul düzeyinde 724 öğrenciye 32 adet, lise düzeyinde 150 öğrenciye 7 adet "Uyum Sınıfı" olmak üzere, 1432 öğrenciye toplam 67 adet sınıf açılmıştır.

Serdivan ilçemizde de yapılan çalışma sonucunda 3 adet ilkokul (72), 3 adet ortaokul(80) ve 2 adet lise (42) düzeyinde olmak üzere toplam 8 sınıfta 194 yabancı uyruklu öğrenci zorunlu olarak uyum sınıflarına alınmıştır.

Serdivan ilçemizde halihazırda iki adet ortaokulda güçlendirme ve bakım-onarım çalışmaları yürütülmesi sebebiyle eğitim öğretim yapılamadığı için derslik sıkıntısı çekilmektedir.

Serdivan Kaymakamlığımızın da onayları ile uyum sınıfı açılması için ilçedeki mevcut okullardan boş sınıfları bulunan Bahçelievler Gazi İlkokuluna, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 6 sınıf, Serdivan Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesine ise 2 sınıf olmak üzere Hakkı Demir Ortaokulunun onarımı ekim ayı sonu itibari ile bitmesi öngörülmektedir. Bu durumda söz konusu ortaokul düzeyindeki uyum sınıfları buraya alınacaktır.

Bu eğitim bir yarıyıl boyunca devam edecek olup uyum sınıfına alınan öğrenciler Ocak ayında tekrar Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) alınarak eğitim aldıkları okullarına gönderileceklerdir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
kapalı