banner26

Taklit ve hileli ürünler açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve hileyle gıda güvenliğini ihlal eden 74 firmanın 99 parti ürününü ifşa etti. En fazla uygunsuzluk et ve et ürünlerinde tespit edildi. Hileli ürünler arasında, alkollü ve alkolsüz içecekler, bal, baharat ve çay da var.

EKONOMİ 14.02.2020, 22:08 17.02.2020, 23:58
151
Taklit ve hileli ürünler açıklandı

Bakanlık denetimleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, kamuoyu duyurusuyla Bakanlığın internet sitesinden ilan edildi. Buna göre, bu yıl ikinci defa kamuoyuna taklit ve tağşiş yapan firmalar ile ürünleri ilan edilmiş oldu. Duyuruyla toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı. Bu ürünlerden 69 parti ürün taklit ve tağşiş kapsamında, 30 parti ürün ise ilaç etken maddesi tespit edildiği için kamuoyu ile paylaşıldı.

Böylece, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012’den bu yana 1486 firmaya ait 3 bin 301 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Bütün çabamız ve mücadelemiz Türkiye'de dört dörtlük, 7'den 77'ye herkesin yiyebileceği sağlıklı gıdalar. Tam anlamıyla istediğimiz şekilde üretilene kadar bu çabamız da devam edecek. Bunu herkes buradan böyle bilsin. Pazartesi günü ayrıca tüm ülkede yine bir denetim seferberliğine başlıyoruz, Ürün bazlı denetim seferberliğine. 6 gün devam edecek bu denetim seferberliğine tüm ülkede pazartesi itibarıyla başlıyoruz" dedi.

Sakarya'dan Adapey Süt Ürünleir firmasına ait terayağının da yer aldığı listenin tamamını görmek için tıklayınız...

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu