banner26

Gezen ve Akpınar'a soruşturma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ile ilgili yargıya çağrı yaptı ve "Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler" dedi. Cumhurbaşkanı'nın bu çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Metin Akpınar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Programın diğer konuğu Müjdat Gezen de ifadeye çağrıldı.

TÜRKİYE 23.12.2018, 22:05
63
Gezen ve Akpınar'a soruşturma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ile ilgili yargıya çağrı yaptı ve "Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın bu çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Metin Akpınar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Programın diğer konuğu Müjdat Gezen de ifadeye çağrıldı.

Savcılık açıklamasında, soruşturmanın 22 Aralık Cumartesi günü, programın yayınından bir gün önce açıldığı ibaresi de yer alıyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan'ın gündeme getirdiği program Cuma akşamı Halk TV'de yayınlandı.

Uğur Dündar tarafından sunulan ve Cuma akşamı yayınlanan Halk Arena'sı programına konuk olan Metin Akpınar, "Bu kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız" demişti. Akpınar bu değerlendirmesini, "Ulaşamazsak ise belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler" sözleriyle sürdürmüştü.

Aynı programın diğer konuğu Müjdat Gezen ise "Recep Tayyip Erdoğan, sen bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın, haddini bil" demişti.

Erdoğan'ın çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pazar günü Akpınar'ın bu sözleri için yargıya çağrı yaptı ve şöyle konuştu:

"Beni ipe götüreceklermiş. Bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyor. Senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Biz bu yola farklı çıktık. Senin haddine mi? Biz şehadete inanmış insanlarız. Biz bunların bedelini rahatlıkla ödemeye hazır insanlarız. Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde"

'Soruşturma 22 Aralık'ta başlatıldı'

Akpınar ve Gezen hakkında başlatılan başlatılan soruşturma ile ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar imzası ile yayınlanan açıklama şu şekilde:

"Bazı basın organları ile sosyal medya hesaplarında Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programın 21.12.2018 tarihli bölümüne katılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanını hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'un 160. Maddesi uyarınca işin aslını araştırmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül etmek amacıyla 22.12.2018 tarihinde soruşturma başlatılmış ve her iki şüpheli savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımıza davet edilmiş olup, keyfiyet tüm basın/yayın organlarına saygı ile duyurulur."

Kaynak: BBC.Türkçe
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı bulutlu