MMO: Tren sefer sayısı artırılsın

MMO Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

“Öncelikle Ada Ekspresinin Adapazarı Tren Garı’na gelmesinde büyük katkısı olan ve 17 haftadır mücadelelerini sürdüren Sakarya İli Kadın örgütlülüğüne teşekkür etmek isteriz. 

Ağustos 2017 yılında başlayan tren seferlerinin sayısının yetersiz olduğunu düşünmekteyiz. 7 yıl önce, Haydarpaşa-Adapazarı arasında karşılıklı 12 sefer (Gidiş-Geliş 24 sefer) yapan Adapazarı treni şu anda sadece karşılıklı 5 sefer (Gidiş-Geliş 10 sefer) yapıyor. Çalışanların mesai saatlerine uygun olacak şekilde ve ilimizde eğitim gören öğrencilerimizin aktif olarak kullandıklarını bildiğimiz Ada Ekspresinin bu durumlar göz önüne alınarak sefer sayılarının arttırılması gerektiğini düşünmekteyiz. 

2012 yılı öncesinde kullanılan ve şu anda kapalı olan Diliskelesi, Tavşancıl, Tütünçiftlik, Kuruçeşme, Kırkikievler tren istasyonun da hizmete açılmasını istiyoruz. 

Hızlı tren için yol çalışması yapılırken birçok tren istasyonu, sadece 4 vagon sığacak uzunlukta tasarlanmış olup daha önce 6 vagon ile hizmet veren Adapazarı treninin vagon sayısını arttırılmasına engel olmaktadır. Bu yapılan yanlış uygulama yatırımın ne kadar plansız olduğunun göstergesidir. Tren vagon sayısının arttırılarak 2012 yılı öncesinde olduğu gibi daha çok hemşehrimize hizmet vermesini gerekli görüyoruz. 

Özellikle Adapazarı Garı’na gelen hat üzerindeki hemzemin geçitlerin kontrolünün arttırılması ve geçitlerin görevli personel ile etkili bir şekilde kontrolünün sağlanması gerektiği kanaatindeyiz. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Çorlu ve Ankara tren facialarına yenilerinin eklenmemesi açısından bu düzenlemelerin acilen yapılmasını istiyoruz. 

Adapazarı şehri gerek nüfusuyla gerekse coğrafi alan açısından her geçen yıl büyümektedir. Hem şehrimizdeki trafik sorununu çözmesi hem de Tren seferlerine olacak olumlu etkileri göz ününe alındığında şehrimizde hafif raylı sistemlerin gerekliliği artık tartışılmaz bir gerçektir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yorumcu 5 ay önce

Bu kadar yatirim yapıldıktan sonra halen eski kapasitenin yarışına bile ulaşamadı. Haram olsun...