banner26

Büyükşehir ve Sapanca Belediyesi'ne dava!

Kırkpınarlılar, Teleferik Projesiyle ilgili Nazım İpar Planı ve uygulama imar planlarındaki değişikliklerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

GÜNDEM 13.12.2019, 10:50
110
Büyükşehir ve Sapanca Belediyesi'ne dava!

Teleferik Projesi’nin alt istasyonunun, halkın ortak kullanımı koşuluyla belde sakinlerinin hibe ettiği alana yapılmasına karşı çıkan Kırkpınarlılar, belediyeler nezdinteki girişimlerin yanı sıra konuyu yargıya taşıdı.
Sakarya  İdare Mahkemesi’ne dava açan 12 kişinin vekili Av. Zafer Kazan tarafından yapılan başvuruda, Büyükşehir Belediyesi tarafından tebliğ edilen 1/25 bin ve 1/500’lik Nazım İmar Planı ile Sapanca Belediyesi’nce tebliğ edilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişikliklerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

YASAYA AYKIRI
İmar Planı’nda değişiklik yapılması yönündeki taleplerin, her iki belediyein meclislerinde usulüneuygun olarak gündeme alınmadığı ve açıkça yasaya aykırı bir karar alındığı vurgulanan dava dilekçesinde, özetle şu görüşler savunuldu:
“Davalı idare Teleferik Projesnin Turizme katkı sağlayacağı ve ilçeyi ekonomik olarak kalkındıracağını ifade ederek, kamu yararı iddiasıyla 02.04.2018 tarihinde 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine gitmiştir.
Turizm gelirleri ve ekonomik kalkınma iddiasıyla ileri sürülen kamu yararı, yaşamı mümkün kılan vazgeçilmez değerleri dışarıda bırakarak hesaplanamaz. Ekonomik büyüme değerlendirilirken, bu büyümenin nasıl gerçekleştirildiğine de odaklanmalıyız.Kaldı ki Sapanca ilçesi gölü ile yeşili ile ve doğası ile ve bu yönüyle değerli ve eşsiz bir yer olarak görülmektedir. Hem turizm için, hem sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken Sapanca’nın bu doğal ortamını korumak ve güçlendirmektir. Sapanca için kamu yararını sağlamak ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

YAMAÇLARDAKİ YAPILAŞMA
Davaya konu imar planı değişikliği sadece mahalledeki tek yeşil ortak alanı yok etmekle kalmayacak, teleferiğin varış yeri olan tepedeki ormanlık alanı da tamamen yok edecektir. Bunun örneğini Sapanca Gölü kenarındaki otoban yol üzerinden görmeniz mümkündür. Sapanca’nın yamacındaki ormanlık alanların nasıl da rant uğruna talan edildiğini, ormanlık yamaçların nasıl betona boğulduğunu görecek, ve bu çirkin manzaraya bakarken, ‘kim nasıl izin vermişbu rezalete’ demekten kendinizi alamayacaksınız.
Büyükşehir Belediyesi’ne açılan yürütmenin durdurulması ve iptal davası 1. İdare Mahkemesi, Sapanca Belediyesi’ne açılan dava ise 2. İdare Mahkemesi’nde görülecek.
 

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu