banner26

Havalar ısınınca salgın sona erecek mi?

Dün de İstanbul’da parkta oturan 2 genç, motosikletli 2 kişinin silahlı saldırısına uğramış, gençler yaralı şekilde hastaneye kaldırılmıştı. Peki, uzmanlar ne diyor?

GÜNDEM 14.05.2020, 11:27
34
Havalar ısınınca salgın sona erecek mi?

ağlık Bakanı Fahrettin Bakan Koca, 12 Mart'taki açıklamasında koronavirüs salgınıyla ilgili yaz mevsiminde virüsün etkisinin azalacağını belirterek, "2 ay direnelim. Bilim Kurulumuzun öngörüsü bu yöndedir. Bu hastalık daha çok bir kış enfeksiyonu. Tedbir alırsak, yayılmayı önlersek, büyük olasılıkla, 2 ayda hayat normale döner." ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın üzerinden tam 2 ay geçti.

Solunum yolu virüsleri daha çok kış aylarında yayıldığı için yeni tip koronavirüs hastalığı Covid-19'un da havaların ısınmasıyla birlikle ortadan kaybolması bekleniyor. Ancak bazı uzmanlar bu görüşte değil.

Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi'nden (CIRI) virolog Bruno Lima, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki göstermekle birlikte tropikal bölgelerdeki varlığını yıl boyu koruduğunun altını çiziyor.

Paris Pitié-Salpêtrière hastanesinden bulaşıcı hastalık uzmanı Alexandre Bleibtreu da solunum yolu virüsleri için ideal hava sıcaklıklarının 0-7 derece arasında olmasına karşın Covid-19'un sıcak havayla birlikte ortadan kaybolmayacağı görüşünde.

"Bazı virüsler mevsimlerle dalga geçiyor" diyen Bruno Lima, 2009'da görülen A H1N1 virüsünün İspanya, Almanya ve İngiltere'de zirveyi yaz aylarında gördüğünü hatırlatıyor.

Alexandre Bleibtreu'ya göre, insanların bağışıklık sistemi yeni bir virüs olan Covid-19 için henüz hazır değil ve havaların ısınmasıyla birlikte salgının sona ereceği beklentisi somut verilere dayanmıyor. Benzer virüslerin sıcak coğrafyalarda ve yaz aylarında da yayılmaya devam ettiğini belirten Bleibtreu, salgınla mücadele için sıhhi önlemler dışında bir çözüm henüz olmadığını vurguluyor.

Diğer yandan, şu anda yaz mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede virüsün yayılmayı sürdürdüğü görülüyor. Resmi verilere göre Avustralya'da 12 Mayıs 2020 itibariyle 7 bin civarında vaka bulunurken, hava sıcaklıklarının 40 dereceye vardığı Kuveyt ve Bahreyn'de de vaka sayısı artıyor.

Kaynak: euronews
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu