banner26

Kocaali Belediyesi'ne büyük tepki

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs'ta barınakta baygın bulunan ve kurtarılamayan köpeğin şiddetli tecavüz sonucu öldüğünün kesinleştiğini söyledi.

GÜNDEM 01.06.2019, 17:39
26477
Kocaali Belediyesi'ne büyük tepki

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı, son zamanlarda Sakarya’nın Kocaali ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı.

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Kılcı, yayımladığı açıklamada, şiddetin bir bütün olduğunu ifade etti. Kılcı, “Bugün hayvana yöneltilen şiddet yarın size çocuğunuza yöneltilir. Bu noktada kanunların yetersiz ve uygulayıcıların duyarsız olmasını fırsat bilip hayvana karşı şiddet ve sapkın hareket gösterenler artık kayıt altına alınarak birçok haktan kısıtlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hayvanın ölüm sebebi: Şiddetli tecavüz

Kılcı, “Maalesef bu başıboşluğun en çirkin örneğini 26.05.2019 günü Kocaali’de yaşadık. 26.05.2019 günü Kocaali Barınağı içinde kafeste kan kaybetmiş baygın yatan köpek gönüllülerce bulundu, veteriner incelemesinden geçen köpek de anüs genişlemesi, bağırsak da hırpalanma tespit edildi. Tecavüz olayından 60 saat önce başarılı bir kısırlaştırma ameliyatı geçiren dişi köpeğin ölüm sebebi; şiddetli tecavüz sebebi ile dikiş yerlerinin açılmasına bağlı iç kanama olarak tespit edildi” dedi.

Belediye başkanı ile görüşüldü

Kılcı, “Konu ile ilgili olarak belediye başkanı ile görüşüldü, belediye başkanı basında çıkan eksik haberler ile kendini savunsa da köpeği bulan kişilerin beyanları ile gerçek ortaya çıkmıştır. Köpeği bulan kişilerle yapılan görüşmede köpeğin baygın halde barınakta kafes içinde bulunduğu belirtilmiştir” diye konuştu.

Şaşırmadık

“Aslında bu olayın yaşanması bizi şaşırtmadı. Çünkü ilk olarak Kocaali ilçesini 2018 yılı Ağustos ayında bir köpeğin canlı olarak asılarak öldürülmesi olayı ile duyduk. Devamında 2019 yılı içinde birçok usulsüz toplamaya ev sahipliği yapan belediye, ilçe merkezinden uzak duvarla çevrili evinin bahçesinde şiddet mağduru sokak köpeklerini besleyen bir vatandaşın komşuları tarafından taciz edilmesine dahi duyarsız kalmış, yerel yönetim tarafından bu kişi sahipsiz bırakılmış, yok sayılmıştır”

Belediye usulsüz toplamalara devam etti

“Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak yaptığımız görüşmelere rağmen belediye usulsüz toplamalarına devam etmiş,  toplanan köpeklerin başka mahalleye bırakıldığı iddia olunsa da toplanan küpeli köpeklerin bir kısmı gönüllüler tarafından Adapazarı ilçesi Kerestecilerde ve Hendek ilçesi Çam dağında bulunmuştur.”

Barınak denilen yerde kokudan içeriye girilmiyor

“Barınak denilen; yol kenarındaki ameliyat aletlerinin sıvı sabunla sterilize edildiği, gönüllüler tarafından temizlenen, köpek mamaları gönüllüler tarafından alınan, veterineri olmayan yapı bizzat gezildiğinde, içinde belediyenin mamaya karşı olması sebebi ile küflenmiş yeşil ekmeklerin olduğu, kokudan içeri girmenin mümkün olmadığı bir yapı olduğu görülmüş, çatı adı altında ki kontrplak yapının üzerinde farelerin gezdiğine şahit olunmuştur. Yine kilit altında tutulması gereken ilaçların açıkta bırakıldığı, barınak da hiçbir çalışanın olmadığı görülmüştür.”

Belediye başkanı ile ikinci kez görüşüldü

“Belediye başkanı ile 30.05.2019 tarihinde yapılan görüşmede standartlara uygun bir barınak yapılarak; toplanan köpeklerin burada kısırlaştırılması ve rehabilite edilerek toplandıkları yaşam alanlarına bırakılmasının, saldırgan köpeklerin ise barınakta uygun alanda yaşamasının sağlanmasının Hayvanların Korunmasına Dair Yönetmeliğin 7. Maddesine göre zorunluluk olduğu belirtilmişse de belediye başkanından usulsüz toplamalara ve başka yerlere bırakılmaya devam edileceği bilgisi alınmıştır.”

Hayvan severler şüpheli yerine konuldu

“30.05.2019 tarihinde Kocaali ilçesi ziyaretimiz sırasında Belediye başkanın da ikamet olarak kullandığı adliye lojmanları civarında anayolda bir vatandaşın tüfekle köpeklere ateş açması sonucunda hayvan severlerin bu olaya tepki gösterdiği, bu şahıs tarafından bir hayvan severe fiziksel şiddet uygulandığı öğrenilmekle polis karakolunda Kocaali Savcılığının bu şahsın ifadesini mağdur sıfatı ile hayvan severlerin ise şüpheli müşteki olarak ifadesinin alınması yönünde talimat verildiği şaşkınlıkla öğrenilmiştir.”

Tavukların ölüm sebebi: Enfeksiyon

“Köpeklerin öldürdüğü iddia edilen tavukların otopsisi Kocaali barınak Veterineri tarafından yapılmış; ölümlerin köpek ısırması sebebiyle değil, enfeksiyon (mikrobik hastalık) nedeniyle olduğu rapor altına alınmıştır.”

Hayvanların tedavisine belediye hiç destek vermedi

“Yine aynı gün bir köpeğin ayağını araç parçalamış, gönüllüler tarafından belediyenin çeşitli birimleri birçok kere aranmışsa da köpek Adapazarı ilçesine götürülmemiş, görüşmelerin tamamlanmasından sonra tarafımca gönüllüler tarafından bilgisi verilen veterinere tedavi için götürülmüş ve tabi ki tedavi ücreti de yine gönüllüler tarafından karşılanmıştır. Gönüllülere bu araç sahibinin suç işlediği ve savcılığa şikayet edilmesi halinde ceza alacağı bilgisi verilmişse de, daha önce başka kazalar sebebi ile şikayetleri olduğunu ama kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği, son bir ay içerisinde 20’ye yakın trafik kazası yaşandığı, belediyenin bu hayvanların tedavisi için hiçbir maddi destek vermediği üzülerek öğrenilmiştir.”

Yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dahil olacağız

“Kanunların yetersiz, meclisin yetersiz kanunlara duyarsız, kanun uygulayıcıların ve yerel yönetimlerin ise sahibi olmayan, dertlerini anlatamayan bu canlıları korumak yerine sahipsiz bırakarak, kanunla yerel yönetime yüklenmiş görevleri yerine getiren bireysel girişimlerin karşında yer alarak, şiddeti ve uygulayıcılarını cezalandırmayarak ve zaman zaman koruyarak kamu vicdanının güvenini sarsmaya devam ettiği sürece maalesef daha birçok tecavüz ve katliam haberi almaya devam edeceğiz.  

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilimizin en uzak ilçelerinden olan Kocaali ilçesinde tespit edilen hususlar kanımızı dondurmuş ve yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dâhil olma kararı alınmıştır.”

Kaynak: medya servisi
Yorumlar (19)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Alternatif yazana 1 yıl önce
Yukarıda insanlarla böyle ilgilenseydiniz die duyar kasan ahmak.. Vicdansız.. Sende onlardan birisin işte hayvan sevmeyen onlara zulm eden.. Kendini insan sanan mahlukat yazık sana yazık. Otur yazdıklarını Bi daha düşün dicem ama nerde? Biz hayvan severler sizin gibi insanları sevmiyoruz evet var mı itirazın? Bu dünya sizin mi? Rabbim onları neden yarattı o zaman? Rabbim yaratırken barınaklarıda mı yarattı? Laf olsun konus işte. Bu kesin belediye baskanının yancısıdır. Belediyemizde batsın sizde
Alev kaymaz 1 yıl önce
Bu pislik yaratigin derhal cezalandirilmasi lazim .
Sevim 1 yıl önce
Sakarya belediyesinin ilçe belediyelerin hayvan barınaklarıyla daha çok ilgilenmesini bekliyoruz karasu,kocaali hayvan barınakları perişan halde buraların bir düzene konulup hayvanlar için daha yaşanabilir hale gelmesini ivedilikle istiyoruz.
Nur kılınç 1 yıl önce
Barınaklar hayvanların iyileşmesi içindir..bu nasıl müslümanlıktır herkes sapık olmuş..kim yaptıysa ceza verilmezse onları saklayan savunan kişi kişiler için suç duyurusunda bulunacağız..
Meral yıldırım 1 yıl önce
Daha cok ses getiren eylemler düşünmeliyiz Allah mubarek gunlerde cok daha aci sekilde alsin canlarını insAllah
Alternatif 1 yıl önce
Bir hayvanın ölümüyle bu kadar ilgilinerek bizlere insanlık dersi vermeye çalışan bu avukat, insanların ölümüyle bu kadar uğraşırmıydı?
Barınak kötü kokuyor, şartları uygun degil diyor, sanki oturma odası alıp klima koysalar daha mı iyi olacak?
Köpek necis bir hayvandır tabiki barınak kokacak. Ne bekliyorsun bizim alamadığımız şampuanlarla yıkayıp manikür, pedikür mü yapılacaktı?
Bu hayvanseverler iyice sapıttı. İnsana sağlanmayan hakları hayvanlara mı verecez? Başıboş köpekler insanı parçalarken neden sesiniz çıkmıyor.
Eğer ortada hayvana zulmedilmis ise bulunup cezası verilir elbet. Ama artık bu hayvansever tayfası sınırları aştı
Hulya 1 yıl önce
Allah kahretsin vicdansiz pislikler aynisini yasamadan gitme.bu dunyada
ilhan 1 yıl önce
belediye başkanın eşe dosta akrabaya oy vermezler korkusuyla belirli grupların kişilerine çıkar sağlamaktan başka yaptığı birşey yok belediye baskanini asli gorev olarak ilke edindigi sadece bu sokak hayvanları bunlar için bi çıkar kapısı değil ya öldürüyorlar ya ormana atıyorlar yada bi mahalleden alıp baska tenha bölgelere bırakıyorlar biraz daha derinlemesine araştırma yapılsa neler neler çıkar ortaya Allah bilir...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
28°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Bursaspor 32 55
4. Adana Demirspor 31 54
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24