banner26

Kocaali Belediyesi'ne büyük tepki

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs'ta barınakta baygın bulunan ve kurtarılamayan köpeğin şiddetli tecavüz sonucu öldüğünün kesinleştiğini söyledi.

GÜNDEM 01.06.2019, 17:39
Kocaali Belediyesi'ne büyük tepki

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı, son zamanlarda Sakarya’nın Kocaali ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı.

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Kılcı, yayımladığı açıklamada, şiddetin bir bütün olduğunu ifade etti. Kılcı, “Bugün hayvana yöneltilen şiddet yarın size çocuğunuza yöneltilir. Bu noktada kanunların yetersiz ve uygulayıcıların duyarsız olmasını fırsat bilip hayvana karşı şiddet ve sapkın hareket gösterenler artık kayıt altına alınarak birçok haktan kısıtlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hayvanın ölüm sebebi: Şiddetli tecavüz

Kılcı, “Maalesef bu başıboşluğun en çirkin örneğini 26.05.2019 günü Kocaali’de yaşadık. 26.05.2019 günü Kocaali Barınağı içinde kafeste kan kaybetmiş baygın yatan köpek gönüllülerce bulundu, veteriner incelemesinden geçen köpek de anüs genişlemesi, bağırsak da hırpalanma tespit edildi. Tecavüz olayından 60 saat önce başarılı bir kısırlaştırma ameliyatı geçiren dişi köpeğin ölüm sebebi; şiddetli tecavüz sebebi ile dikiş yerlerinin açılmasına bağlı iç kanama olarak tespit edildi” dedi.

Belediye başkanı ile görüşüldü

Kılcı, “Konu ile ilgili olarak belediye başkanı ile görüşüldü, belediye başkanı basında çıkan eksik haberler ile kendini savunsa da köpeği bulan kişilerin beyanları ile gerçek ortaya çıkmıştır. Köpeği bulan kişilerle yapılan görüşmede köpeğin baygın halde barınakta kafes içinde bulunduğu belirtilmiştir” diye konuştu.

Şaşırmadık

“Aslında bu olayın yaşanması bizi şaşırtmadı. Çünkü ilk olarak Kocaali ilçesini 2018 yılı Ağustos ayında bir köpeğin canlı olarak asılarak öldürülmesi olayı ile duyduk. Devamında 2019 yılı içinde birçok usulsüz toplamaya ev sahipliği yapan belediye, ilçe merkezinden uzak duvarla çevrili evinin bahçesinde şiddet mağduru sokak köpeklerini besleyen bir vatandaşın komşuları tarafından taciz edilmesine dahi duyarsız kalmış, yerel yönetim tarafından bu kişi sahipsiz bırakılmış, yok sayılmıştır”

Belediye usulsüz toplamalara devam etti

“Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak yaptığımız görüşmelere rağmen belediye usulsüz toplamalarına devam etmiş,  toplanan köpeklerin başka mahalleye bırakıldığı iddia olunsa da toplanan küpeli köpeklerin bir kısmı gönüllüler tarafından Adapazarı ilçesi Kerestecilerde ve Hendek ilçesi Çam dağında bulunmuştur.”

Barınak denilen yerde kokudan içeriye girilmiyor

“Barınak denilen; yol kenarındaki ameliyat aletlerinin sıvı sabunla sterilize edildiği, gönüllüler tarafından temizlenen, köpek mamaları gönüllüler tarafından alınan, veterineri olmayan yapı bizzat gezildiğinde, içinde belediyenin mamaya karşı olması sebebi ile küflenmiş yeşil ekmeklerin olduğu, kokudan içeri girmenin mümkün olmadığı bir yapı olduğu görülmüş, çatı adı altında ki kontrplak yapının üzerinde farelerin gezdiğine şahit olunmuştur. Yine kilit altında tutulması gereken ilaçların açıkta bırakıldığı, barınak da hiçbir çalışanın olmadığı görülmüştür.”

Belediye başkanı ile ikinci kez görüşüldü

“Belediye başkanı ile 30.05.2019 tarihinde yapılan görüşmede standartlara uygun bir barınak yapılarak; toplanan köpeklerin burada kısırlaştırılması ve rehabilite edilerek toplandıkları yaşam alanlarına bırakılmasının, saldırgan köpeklerin ise barınakta uygun alanda yaşamasının sağlanmasının Hayvanların Korunmasına Dair Yönetmeliğin 7. Maddesine göre zorunluluk olduğu belirtilmişse de belediye başkanından usulsüz toplamalara ve başka yerlere bırakılmaya devam edileceği bilgisi alınmıştır.”

Hayvan severler şüpheli yerine konuldu

“30.05.2019 tarihinde Kocaali ilçesi ziyaretimiz sırasında Belediye başkanın da ikamet olarak kullandığı adliye lojmanları civarında anayolda bir vatandaşın tüfekle köpeklere ateş açması sonucunda hayvan severlerin bu olaya tepki gösterdiği, bu şahıs tarafından bir hayvan severe fiziksel şiddet uygulandığı öğrenilmekle polis karakolunda Kocaali Savcılığının bu şahsın ifadesini mağdur sıfatı ile hayvan severlerin ise şüpheli müşteki olarak ifadesinin alınması yönünde talimat verildiği şaşkınlıkla öğrenilmiştir.”

Tavukların ölüm sebebi: Enfeksiyon

“Köpeklerin öldürdüğü iddia edilen tavukların otopsisi Kocaali barınak Veterineri tarafından yapılmış; ölümlerin köpek ısırması sebebiyle değil, enfeksiyon (mikrobik hastalık) nedeniyle olduğu rapor altına alınmıştır.”

Hayvanların tedavisine belediye hiç destek vermedi

“Yine aynı gün bir köpeğin ayağını araç parçalamış, gönüllüler tarafından belediyenin çeşitli birimleri birçok kere aranmışsa da köpek Adapazarı ilçesine götürülmemiş, görüşmelerin tamamlanmasından sonra tarafımca gönüllüler tarafından bilgisi verilen veterinere tedavi için götürülmüş ve tabi ki tedavi ücreti de yine gönüllüler tarafından karşılanmıştır. Gönüllülere bu araç sahibinin suç işlediği ve savcılığa şikayet edilmesi halinde ceza alacağı bilgisi verilmişse de, daha önce başka kazalar sebebi ile şikayetleri olduğunu ama kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği, son bir ay içerisinde 20’ye yakın trafik kazası yaşandığı, belediyenin bu hayvanların tedavisi için hiçbir maddi destek vermediği üzülerek öğrenilmiştir.”

Yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dahil olacağız

“Kanunların yetersiz, meclisin yetersiz kanunlara duyarsız, kanun uygulayıcıların ve yerel yönetimlerin ise sahibi olmayan, dertlerini anlatamayan bu canlıları korumak yerine sahipsiz bırakarak, kanunla yerel yönetime yüklenmiş görevleri yerine getiren bireysel girişimlerin karşında yer alarak, şiddeti ve uygulayıcılarını cezalandırmayarak ve zaman zaman koruyarak kamu vicdanının güvenini sarsmaya devam ettiği sürece maalesef daha birçok tecavüz ve katliam haberi almaya devam edeceğiz.  

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilimizin en uzak ilçelerinden olan Kocaali ilçesinde tespit edilen hususlar kanımızı dondurmuş ve yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dâhil olma kararı alınmıştır.”

Kaynak: medya servisi
Yorumlar (19)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Alternatif yazana 9 ay önce
Yukarıda insanlarla böyle ilgilenseydiniz die duyar kasan ahmak.. Vicdansız.. Sende onlardan birisin işte hayvan sevmeyen onlara zulm eden.. Kendini insan sanan mahlukat yazık sana yazık. Otur yazdıklarını Bi daha düşün dicem ama nerde? Biz hayvan severler sizin gibi insanları sevmiyoruz evet var mı itirazın? Bu dünya sizin mi? Rabbim onları neden yarattı o zaman? Rabbim yaratırken barınaklarıda mı yarattı? Laf olsun konus işte. Bu kesin belediye baskanının yancısıdır. Belediyemizde batsın sizde
Alev kaymaz 9 ay önce
Bu pislik yaratigin derhal cezalandirilmasi lazim .
Sevim 9 ay önce
Sakarya belediyesinin ilçe belediyelerin hayvan barınaklarıyla daha çok ilgilenmesini bekliyoruz karasu,kocaali hayvan barınakları perişan halde buraların bir düzene konulup hayvanlar için daha yaşanabilir hale gelmesini ivedilikle istiyoruz.
Nur kılınç 9 ay önce
Barınaklar hayvanların iyileşmesi içindir..bu nasıl müslümanlıktır herkes sapık olmuş..kim yaptıysa ceza verilmezse onları saklayan savunan kişi kişiler için suç duyurusunda bulunacağız..
Meral yıldırım 9 ay önce
Daha cok ses getiren eylemler düşünmeliyiz Allah mubarek gunlerde cok daha aci sekilde alsin canlarını insAllah
Alternatif 9 ay önce
Bir hayvanın ölümüyle bu kadar ilgilinerek bizlere insanlık dersi vermeye çalışan bu avukat, insanların ölümüyle bu kadar uğraşırmıydı?
Barınak kötü kokuyor, şartları uygun degil diyor, sanki oturma odası alıp klima koysalar daha mı iyi olacak?
Köpek necis bir hayvandır tabiki barınak kokacak. Ne bekliyorsun bizim alamadığımız şampuanlarla yıkayıp manikür, pedikür mü yapılacaktı?
Bu hayvanseverler iyice sapıttı. İnsana sağlanmayan hakları hayvanlara mı verecez? Başıboş köpekler insanı parçalarken neden sesiniz çıkmıyor.
Eğer ortada hayvana zulmedilmis ise bulunup cezası verilir elbet. Ama artık bu hayvansever tayfası sınırları aştı
Hulya 9 ay önce
Allah kahretsin vicdansiz pislikler aynisini yasamadan gitme.bu dunyada
ilhan 9 ay önce
belediye başkanın eşe dosta akrabaya oy vermezler korkusuyla belirli grupların kişilerine çıkar sağlamaktan başka yaptığı birşey yok belediye baskanini asli gorev olarak ilke edindigi sadece bu sokak hayvanları bunlar için bi çıkar kapısı değil ya öldürüyorlar ya ormana atıyorlar yada bi mahalleden alıp baska tenha bölgelere bırakıyorlar biraz daha derinlemesine araştırma yapılsa neler neler çıkar ortaya Allah bilir...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Akhisar Bld.Spor 19 28
6. Ümraniye 19 28
7. Menemen Belediyespor 19 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 21 43
2. Real Madrid 20 43
3. Sevilla 21 38
4. Atletico Madrid 21 36
5. Valencia 21 34
6. Getafe 20 33
7. Villarreal 21 31
8. Athletic Bilbao 21 31
9. Real Sociedad 20 31
10. Osasuna 21 28
11. Real Betis 20 27
12. Granada 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15