banner26

Sahibi 'Avrupa'nın en güvenli fabrikası' demişti

50 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasının sahibi MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı, daha önce yaptığı açıklama "Avrupanın en güvenli ve en büyük havai fişek fabrikasını kurduk" demişti.

GÜNDEM 03.07.2020, 14:03 03.07.2020, 14:29
1253
Sahibi 'Avrupa'nın en güvenli fabrikası' demişti

Bugün yaşanan patlamalarda 50 kişinin yaralandığı açıklanan Sakarya'nın Hendek ilçesine bağlı Yukarıçalıca köyünde kurulu Büyük Coşkunlar Patlama Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nın sahibi Yaşar Coşkur, geçen yıl bir söyleşide 'Avrupa'nın en güvenli ve en büyük havai fişek fabrikasını kurduk" demişti.

MÜSİAD Sakarya Şubesi'nin başkanlığını yürüten Yaşar Coşkun, geçen yıl Bizim Sakarya Gazetesi'nin 'Soru Yağmuru' başlıklı söyleşisinde, bugün patlama yaşanan fabrikayı şöyle anlatmıştı:

"Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın ortaklarındanım. Ben 3’üncü kuşağım. Rahmetli dedem kurmuştu fabrikayı. Babam da işin başında, devam ediyor. 2007 yılında Hendek Yukarıçalıca Köyü’nde, Avrupa’nın en güvenli ve en büyük havai fişek fabrikasını yaptık. Yaklaşık 250 dönüm üzerine kurulu bu fabrika… 250’ye yakın işçi çalıştırıyoruz, yüzde 80’i bayan. 
Havai fişek yapan Türkiye’de 2 firma var. Birisi amcam, birisi biziz. Çin, havai fişeği 550 sene önce bulmuş. Aslında bulanlar da Çinliler değil, Çin’deki Türkler. Senede en az 1 kere Çin’e gidiyorum. Çin’de Liuyang diye bir şehir var, Sakarya kadar, orada bin tanenin üzerinde havai fişek fabrikası var. İşleri havai fişek üretmek ve o şehrin havai fişek ihracatı 2 milyar dolar. Dünyanın her yerine onlar satıyor. 
Bizim ihracatımız o yüzden çok yeterli değil. Orada fiyatlar da çok uygun. Biz, hammaddeyi zaten Çin’den alıyoruz, Türkiye’de üretilmiyor. Çin’den getirip burada yapıyoruz. Çin’den Çinli teknisyen de getirdik, en iyisini onlar yaptığı için. Bu şekilde devam ediyoruz. Türkiye’deki destekler biraz farklı. Çin’de ihracat yapılması için büyük destekler var. Biz, maalesef Türkiye’de bu destekleri göremiyoruz. Bir de Çin kendi iç piyasasına daha ucuza mal satıyor, dışarıya pahalı… Bizde tam tersi… Çin’de devletin teşvikleri çok…"

 

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu