banner26

BİK'ten Cumhuriyet'e de ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu, Işıl Özgentürk'ün yazısı ve internet sitesinde yer alan bir haber nedeniyle Cumhuriyet gazetesine toplam 19 gün ilan kesme cezası verdi.

MEDYA 21.12.2019, 13:23
46
BİK'ten Cumhuriyet'e de ilan kesme cezası

Resmi ilanları dağıtımından sorumlu olan Basın İlan Kurumu (BİK) BirGün ve Evrensel’in ardından Cumhuriyet gazetesine de ilan kesme cezası verdi.

Basını fişleyen SETA Vakfı raporunu hazırlayanların BİK’e atanmasının ardından kurum tarafından basına yönelik uygulanan ilan kesme cezaları hız kazandı. BirGün ve Evrensel gazetelerine çeşitli tarihlerde verilen ilan kesme cezalarının ardından Cumhuriyet’e de toplam 19 günlük ilan kesme cezası verildi.

Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet gazetesine, Işıl Özgentürk’ün Aziz Nesin’in bir öyküsünü alıntılayarak kaleme aldığı “Barış Pınarı” yazısı nedeniyle 17 gün ilan ve reklam akışını durdurma cezası verdi; internet sitesindeki “RTÜK cezası”na ilişkin haber için de 2 günlük ceza kesildi.

Kuruma tebliğ edilen kararda, “Köşe yazısında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Operasyonuna karşı çıkılmıştır. Köşe yazısında yer alan ‘sözüm ona bir savaş pardon operasyon’ ifadeleri de bu operasyona karşı çıkıldığının hatta küçümsendiğinin kanıtı olmuştur… Ayrıca köşe yazısının başlığında ‘bok’ kelimesi yerine ‘b…’ olmadan yazıda yer alması Basın Ahlak Esasları 129 sayılı genel kurul kararının 1. maddesini ihlal ettiği görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı şikâyeti ile verilen 2 günlük cezaya gerekçe olarak ise 6 Eylül 2019 tarihinde internet sitesinde yayımlanan “TV5’te Etyen Mahçupyan’ın Pelikan çıkışına RTÜK cezası” başlıklı haber gösterildi.

Kararda, “Cumhuriyet gazetesi söz konusumu haberde basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı genel kurul kararının ‘Haberlerde ve olayların yorumunda gerçeklerden saptırma, çarpıtma veya kısaltma yoluyla amaçlı olarak ayrılınamaz’ şeklinde 1. maddesi ile aynı maddenin ‘Haber başlıklarında haberin içeriği saptırılamaz ve çelişki yaratılamaz’ şeklindeki bendini ihlal ettiği kanaatine varılmıştır” denildi.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu