banner26

Matur: İçimize sindiremiyoruz

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, gazetelere ve gazetecilere yönelik baskılar nedeniyle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutlamayı içlerine sindiremediklerini söyledi.

MEDYA 03.05.2020, 19:41 03.05.2020, 19:46
364
Matur: İçimize sindiremiyoruz

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Fedarasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin basın özgürlüğü karnesinin özlenenin uzağında olduğunu belirtti.

Matur, açıklamasında şu görüşleri savundu:

"Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir. O günden bugüne Özgür Basın özlemiyle kutlanmaya başlanan bugünü ne yazık ki son yıllarda içimize sinerek kutlayamıyoruz.

Ülkemizin basın özgürlüğü karnesi; özlediğimiz, arzuladığımız özgürlük ortamından uzaklaştığımızı göstermektedir.  Yaptıkları haberler, yazdıkları kitaplar nedeniyle yargılanan, tutuklanan gazetecilerin yanı sıra gazeteciler bazen baskıyla bazen de ekonomik zorluklar nedeniyle işlerinden olmaktadır. İş güvencesinden yoksun, ceza ve tazminat davalarının baskısı altındaki gazetecilerin özgürlük savunuculuğu yapmaları giderek zorlaşmaktadır. Unutulmasın ki her türlü özgürlüğün temelinde basın ve ifade özgürlüğü vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde halkımızdan özgür basına, dolayısıyla kendi özgürlüklerine sahip çıkmalarını diliyoruz. Meslektaşlarımızı da dayanışma ruhunu hiç bırakmadan hep birlikte daha özgür bir basın ortamı için özgürlük mücadelesinde güç birliği yapmaya davet ediyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı bulutlu