banner26

TGS'den Cumhuriyet'e Destek

TGS, Akit TV sunucusunun hedef gösterdiği Cumhuriyet gazetesi önünde basın açıklaması yaptı: "Cumhuriyet hiçbir zaman susmamıştır. Bundan sonra da susmayacak"

MEDYA 23.12.2019, 15:35
32
TGS'den Cumhuriyet'e Destek

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Akit TV sunucusunun canlı yayında Cumhuriyet Gazetesini hedef alarak söylediği “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerine tepki amacıyla gazetenin Şişli binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Suç duyurusunda bulunacağı vurgulanan açıklamada “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise “Cumhuriyet gazetesi tüm tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” dedi.

“Yargı önünde hesap soracağız"

TGS İşyeri temsilcisi Hazal Ocak tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bilindiği gibi, Akit Tv adlı kanalın Fatin Dağıstanlı adlı sunucusu, 20 Aralık’ta gazetemizde Işık Kansu imzasıyla yayımlanan ‘Şeriat Çalıştayı’ başlıklı manşet haberi hedef almış ve ‘Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım’ demiştir. Derhal soruşturma başlatması gereken savcılar ise bu katliam çağrısını seyretmekle yetinmiştir.

“Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık tarihinde birçok kez gerici odakların hedefi olmuş, yazarları Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Bahriye Üçok ve Cavit Orhan Tütengil bombalı ve silahlı saldırılar sonucu katledilmiş, çalışanları hapsedilmiş ve sayısız davayla karşı karşıya bırakılmış ancak hiçbir zaman susmamıştır. Bundan sonra da susmayacaktır. Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir. Suç duyurusunda bulunacağız, yargı önünde hesabını soracağız.”

"Çizgimizden bir milim dahi sapmayacağız"

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise şunları söyledi:

“Bizler birçok yazarımızı bombalı saldırılar ve silahlı suikastlarla kaybetmiş bir gazetenin emekçileriyiz. Aynı zamanda FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla aramızda ayrılan başyazarımız İlhan Selçuk’un çizgisindeyiz. Bu çizgiden bir milim dahi sapmayacağız.

Haberlerimizle, yorumlarımızla Türk toplumunu aydınlatmaya, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerine sahip çıkmaya hem çağıracağız hem de uyarıcı görevini yerine getireceğiz. Cumhuriyet gazetesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak burada arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum.”

Ne olmuştu?

Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, ‘Manşetlerin Dili’ adlı programda Cumhuriyet gazetesinin manşette verdiği “Şeriat Çalıştayı” başlıklı haberi nedeniyle gazetenin yazarı Işık Kansu’yu hedef göstermişti.

Söz konusu programda haberi okumadığını belirten Dağıstanlı, Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu arasında geçen diyalogda başlıktan yola çıkarak “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” demişti.

Kaynak: BİANET
Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu