banner26

Erkekler için 13 yıl etkili doğum kontrol hapı

Hindistan’da tanıtımı yapılan ve yan etkisi bulunmadığı ifade edilen ilacın 6 ay sonra piyasada olacağı bildirildi.

SAĞLIK 21.11.2019, 12:06
88
Erkekler için 13 yıl etkili doğum kontrol hapı

Hindistan Medikal Araştırmalar Konseyi, erkekler için ilk doğum kontrol yöntemini bulduklarını açıkladı. 300 katılımcıda denenen ve 6 ay içinde kullanılmaya başlanacağı belirtilen ilaç, genel anestezi altında kasıktan yerleştiriliyor. İlaç, testisteki spermlerin penise ulaşımının bloke edilmesi prensibine dayanıyor.

Uygulama 13 yıl koruma sağlıyor. Araştırmacılar, söz konusu yöntemin henüz gözle görülür bir yan etkisine rastlanmadığını öne sürüyor. ABD’de daha önce erkekler için geliştirilen doğum kontrol yöntemleri, tehlikeli yan etkileri nedeniyle uygulanmaya başlanmamıştı.

Yeni yöntemin erkeklerde vazektomi olarak adlandırılan sterilizasyon işlemine alternatif olacağı bekleniyor. Araştırmacı Dr. RS Sharma, proje üzerinde 25 yıldır çalıştığını belirterek ilacın uygulanmaya başlanması için sadece gerekli izinlerin alınması gerektiğini ifade ediyor. Sharma, “İlaç dünyanın ilk erkek doğum kontrol yöntemi olarak adlandırılabilir” diyor.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015’te yayımlanan bir rapora göre, dünya genelinde doğum kontrolünde erkekler aktif bir rol almaya yanaşmıyor. 

Kaynak: Gazete Duvar
Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu