banner26

Koronavirüs: 65 yaş üzeri dikkat!

Boston Üniversitesi Biyoloji bölümünde çalışan asistan profesör Emrah Altındiş, korona virusüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK 11.03.2020, 10:17
84
Koronavirüs: 65 yaş üzeri dikkat!

Türkiye’deki olası etkilerine dönük sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Altındiş, gelişmeler ve alınması gereken önlemlere ilişkin de önerilerini yazdı. Altındiş’in paylaşımı şöyle:

65 YAŞ ÜZERİ VE  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
Virüs, tıpkı grip virüsünde olduğu gibi çoğunlukla 65 yaş üzeri bireylerle, bağışıklık sistemi güçlü olmayan hastaları tehdit ediyor. Özellikle bu bireylerin hastalıktan korumamız gerekli olacak. Bir de sağlık çalışanlarını ve onların yakınlarını...

9 YAŞ ALTINDA ÖLÜM YOK
Şu anda dünyada ölüm oranı yüzde 3.4 fakat çoğu vakanın tespit edilmediği düşünülürse muhtemelen gerçek rakam daha düşük. Ancak bu bireylerin çoğu 70 yaş üstü bireyler. 70 yaş altında ölüm oranları oldukça düşük ve 9 yaş altı çocuklarda ölüm gözlenmemiş durumda.

RİSK FAKTÖRLERİ
Tokalaşma, sarılma, öpüşme, kontamine olmuş alana dokunup (örneğin toplu taşıma aracında ya da süpermarkette) eli buruna ağza sürme, bir hastanın yüzünüzü doğru hapşırıp öksürmesi risk faktörleri. Bunlardan kaçınmalı.

İYİ BESLENME VE UYKU
Doktorların söylediği gibi bağışıklık sistemini günde 8 saat uyku, iyi beslenme ve egzersizle güçlendirmek önemli. El yıkamak ve içinde yüzde 70-80 alkol içeren solüsyonlarla el temizliği de… Bir popstar hocanın söylediği gibi çorbanın vd. virüse karşı dayanıklılık sağladığına dair hiçbir bilimsel veri yok, dolayısı ile işin o kısmi inanç, bilim değil.

KARANTİNAYA ÖNLEM
İtalya’nın kuzeyinde yakında 16 milyon insani kapsayan bir büyük karantina uygulanacak, benzeri uygulamalar Türkiye’ye de gelebilir. Evde hazırda makarna vb. gıdalar olması yararlı olabilir böyle bir duruma karşı. Zira bir anda İstanbul’da bin vaka tespiti bir panik yaratacaktır.

MASKE İŞE YARAYABİLİR
Doktorlar maskeleri hastaların takmasını öneriyor. Ancak hastaların çoğu semptompsuz da geçirebiliyor hastalığı ve bu esnada bulaştırmaya devam ediyorlar. Dolayısı ile enfeksiyon Türkiye’de de tespit edildikten sonra toplu alanlarda maske takmak işe yarayabilir. Eğer bir maske alacaksanız, bu maske N95 modeli olmalı.

KOLONYA
Virüs alkole/sabuna dayanıklı değil, dolayısı ile kolonya vb. ile sürekli el temizliği de mümkün.

AŞIUZUN ZAMAN ALACAK
Epidemiologlar virüsün tüm dünyaya yayılacağını ve böylece zamanla insanlığın bağışıklık kazanacağını düşünüyorlar. Tüm dünyada bilim insanları da virüsü anlamak için uğraşıyor. Umuyorum bir aşı bulunacak yakında ama aşının test edilmesi ve üretilmesi tüm dünya için çok uzun zaman alacaktır.

Grip bu yıl 4-5 ayda sadece ABD’de 16 bin insanın ölümüne yol açtı. Bu virüs ise henüz tüm dünyada 3 bin 500 kişiyi öldürdü. Henüz mevsimlerin nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz virüs üzerinde.

Mültecilerin durumu bu manada oldukça  üzücü. Şu anda karda kışta bir sürü hastalığa karşı korunmaları gerekiyor. Aynı şekilde hapiste tutulan pek çok tutuklunun da çok dikkatle takip edilmeleri gerekiyor. 

Kaynak: Gazete Duvar
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23°
parçalı az bulutlu