banner26

Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ali Özel’in “Bozkır” adlı filmi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 11 ödül birden kazandı.

Sinema 02.11.2019, 10:52
63
Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu

26 Ekim’de başlayan ve “Öze Dönüş” temasıyla gerçekleşen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller dün akşamki törenle sahiplerini buldu. Antalya Kapalı Spor Salonu’nda yapılan törenin sunuculuğunu Nefise Karatay ile Yekta Kopan yaptı.

17 kategoride ödüllerin dağıtıldığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Ali Özel’in “Bozkır” adlı filmi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplam 11 ödül birden kazandı.

Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü, vs.” adlı filmi 3 ödül alırken, bu yıl ilki verilen Cahide Sonku Ödülü de “Kronoloji” ve “Küçük Şeyler” filmlerinin kurgucusu Selda Taşkın’ın oldu.

Gecede En İyi Kısa Film Ödülü, Burcu Aykar’ın “Ablam” filmine, En İyi Belgesel Film Ödülü ise Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”ne verilirken, Uluslararası yarışmada En İyi Film, Japon yönetmen Joe Odagiri’nin yönettiği “Zaman Her Şeyi Siler” seçildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, “Aşk, Büyü vs.” adlı filmindeki performansıyla Selen Uçer’e verilirken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, “Soluk”taki oyunculuğuyla Aslı İnandık’ın oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, “Küçük Şeyler” ile Alican Yücesoy’a ve “Bozkır” ile Mücahit Koçak’a verildi. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de “Bozkır” filminin diğer oyuncuları Ozan Dağara ve Hakan Emre Ünal’ın oldu.

Başkanlığını yönetmen Zeki Demirkubuz’un yaptığı jüri, görüntü yönetmeni Emre Erkmen, yazar ve senarist Latife Tekin, oyuncu ve senarist Mert Fırat ile oyuncu ve yapımcı Şebnem Bozoklu’dan oluşuyordu.

Toplam 1 milyon 437 bin 500 TL değerinde ödülün verildiği geceye, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ve Festival İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer’in yanı sıra Ahmet Mekin, Selma Güneri, Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Uğur Yücel, Ercan Kesal, Şevval Sam, Hazar Ergüçlü, Kaan Müjdeci, Tayfun Pirselimoğlu, Erkan Can, Tuba Ünsal, Hande Doğandemir gibi sinema ve televizyon dünyasından isimler katıldı.

Ödüllerin tamamı şöyle: 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Bozkır (Ali Özel)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Aşk, Büyü vs. (Ümit Ünal), Küçük Şeyler (Kıvanç Sezer)

En İyi Yönetmen: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer (Aşk, Büyü vs.)

En İyi Erkek Oyuncu: Alican Yücesoy (Küçük Şeyler), Mücahit Koçak (Bozkır)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı İnandık (Soluk)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ozan Dağara, Hakan Emre Ünal (Bozkır) Cahide Sonku Ödülü (50.000 TL): Selda Taşkın (Küçük Şeyler, Kronoloji)

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Senaryo: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Ümit Çakmaksoy (Bozkır)

En İyi Müzik: Hüseyin Özel (Bozkır)

En İyi Kurgu: Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı (Bozkır)

En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven (Kronoloji)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Aşk, Büyü Vs. (Ümit Ünal)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Bozkır (Ali Özel)

İzleyici Ödülü: Bilmemek (Leyla Yılmaz)

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Film: Kadınlar Ülkesi (Şirin Bahar Demirel)

Jüri Özel Ödülü: Aether (Ruken Tekeş)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Ablam / Burcu Aykar

Jüri Özel Ödülü: Aylin / Ozan Yoleri

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Zaman Her Şeyi Siler (Joe Odagiri)

En İyi Yönetmen: Reza Mirkarimi (Şirin’in Kalesi)

En İyi Erkek Oyuncu: Hamed Behdad (Şirin’in Kalesi)

En İyi Kadın Oyuncu: Regina Casé (Üç Yaz)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
parçalı bulutlu