banner26

Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ali Özel’in “Bozkır” adlı filmi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 11 ödül birden kazandı.

Sinema 02.11.2019, 10:52
Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu

26 Ekim’de başlayan ve “Öze Dönüş” temasıyla gerçekleşen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller dün akşamki törenle sahiplerini buldu. Antalya Kapalı Spor Salonu’nda yapılan törenin sunuculuğunu Nefise Karatay ile Yekta Kopan yaptı.

17 kategoride ödüllerin dağıtıldığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Ali Özel’in “Bozkır” adlı filmi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplam 11 ödül birden kazandı.

Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü, vs.” adlı filmi 3 ödül alırken, bu yıl ilki verilen Cahide Sonku Ödülü de “Kronoloji” ve “Küçük Şeyler” filmlerinin kurgucusu Selda Taşkın’ın oldu.

Gecede En İyi Kısa Film Ödülü, Burcu Aykar’ın “Ablam” filmine, En İyi Belgesel Film Ödülü ise Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”ne verilirken, Uluslararası yarışmada En İyi Film, Japon yönetmen Joe Odagiri’nin yönettiği “Zaman Her Şeyi Siler” seçildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, “Aşk, Büyü vs.” adlı filmindeki performansıyla Selen Uçer’e verilirken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, “Soluk”taki oyunculuğuyla Aslı İnandık’ın oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, “Küçük Şeyler” ile Alican Yücesoy’a ve “Bozkır” ile Mücahit Koçak’a verildi. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de “Bozkır” filminin diğer oyuncuları Ozan Dağara ve Hakan Emre Ünal’ın oldu.

Başkanlığını yönetmen Zeki Demirkubuz’un yaptığı jüri, görüntü yönetmeni Emre Erkmen, yazar ve senarist Latife Tekin, oyuncu ve senarist Mert Fırat ile oyuncu ve yapımcı Şebnem Bozoklu’dan oluşuyordu.

Toplam 1 milyon 437 bin 500 TL değerinde ödülün verildiği geceye, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ve Festival İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer’in yanı sıra Ahmet Mekin, Selma Güneri, Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Uğur Yücel, Ercan Kesal, Şevval Sam, Hazar Ergüçlü, Kaan Müjdeci, Tayfun Pirselimoğlu, Erkan Can, Tuba Ünsal, Hande Doğandemir gibi sinema ve televizyon dünyasından isimler katıldı.

Ödüllerin tamamı şöyle: 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Bozkır (Ali Özel)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Aşk, Büyü vs. (Ümit Ünal), Küçük Şeyler (Kıvanç Sezer)

En İyi Yönetmen: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer (Aşk, Büyü vs.)

En İyi Erkek Oyuncu: Alican Yücesoy (Küçük Şeyler), Mücahit Koçak (Bozkır)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı İnandık (Soluk)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ozan Dağara, Hakan Emre Ünal (Bozkır) Cahide Sonku Ödülü (50.000 TL): Selda Taşkın (Küçük Şeyler, Kronoloji)

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Senaryo: Ali Özel (Bozkır)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Ümit Çakmaksoy (Bozkır)

En İyi Müzik: Hüseyin Özel (Bozkır)

En İyi Kurgu: Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı (Bozkır)

En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven (Kronoloji)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Aşk, Büyü Vs. (Ümit Ünal)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Bozkır (Ali Özel)

İzleyici Ödülü: Bilmemek (Leyla Yılmaz)

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Film: Kadınlar Ülkesi (Şirin Bahar Demirel)

Jüri Özel Ödülü: Aether (Ruken Tekeş)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Ablam / Burcu Aykar

Jüri Özel Ödülü: Aylin / Ozan Yoleri

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Zaman Her Şeyi Siler (Joe Odagiri)

En İyi Yönetmen: Reza Mirkarimi (Şirin’in Kalesi)

En İyi Erkek Oyuncu: Hamed Behdad (Şirin’in Kalesi)

En İyi Kadın Oyuncu: Regina Casé (Üç Yaz)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6