banner26

İmamoğlu'dan 'tuzak' suçlaması

CHP'nin İstanbul ı adayı Ekrem İmamoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı'nda yaşanan VIP kapısı tartışmaları sonrası "Sayın Vali bize tuzak kurmuştur" dedi.

SİYASET 10.06.2019, 12:12
116
İmamoğlu'dan 'tuzak' suçlaması

İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, Ordu Valisi Seddar Yavuz'a "it" dediği iddialarına ilişkin "Ben Vali Bey'in basitliğini ifade ettim. Tutanak yazan polisin söylediğimden ne anladığı beni ilgilendirmez" diye konuştu.

İmamoğlu, "Vali'den özür dileyecek misiniz?" sorusuna ise, "Vali Bey bizden özür dileyebilir" yanıtını verdi.

Geçtiğimiz günlerde İmamoğlu'nun Ordu-Giresun Havalimanı'nda VIP salonuna alınmaması üzerine yaşanan tartışmanın görüntüleri paylaşılmış, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu Valisi Yavuz'a "it" dediği ve hakaret ettiğini söyleyerek İmamoğlu'nun Vali'den ve polis görevlilerinden özür dilemesi gerektiğini öne sürmüştü.

İmamoğlu ise Ordu'da yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

"Trabzon'a indiğim an itibariyle biz VIP kapısında karşılandık. Ben nereden gireceğimi nereden çıkacağımı takip edecek değilim. İl başkanları, milletvekilleri var ve o insanlar bizim rotamızı çizer. Trabzon'da uçaktan indik ve insanlar bizi VIP'de karşıladığı için biz oradan çıkış yaptık. Orada Trabzon Valisi gerekli izni vermiştir. Biz VIP kapısına geliyoruz, otopark giriş bariyerleri açılıyor. Kapıdaki insanlarla vedalaşıyoruz, helalleşiyoruz. Bir milletvekilimiz yanıma geliyor 'İçeri girelim başkanım' diyor -Trabzon İyi Parti milletvekilimiz, koluma giriyor, kapıdan içeri geçiriyor beni. Bu esnada içerdeki kargaşayı görüyorum. Bu esnada uçuş yok.

"Yani bizim VIP'den geçmemize dönük bir engel oluşturulacaksa, ya da Vali buna müsaade etmiyorsa, kapatırsın VIP salonunu, kapatırsın ışıklarını, kimseye içeri almazsın. İnsanlarda öbür terminalden uçağa biner, bomboş ortalık zaten. Ama siz kapıyı açık bırakıyorsunuz, içeri insanlar giriyor. Ben içeri giriyorum. Ortada bir kaos, karmaşa.

"Böyle bir ortamda bize Sayın Vali bir tuzak kurmuştur. Bir tuzakla bir şov yaparak ne yazık ki Karadeniz'deki o güzel ortamı gölgeleme çabası içeresine düşmüştür. Ben içeri giriyorum. Olayı anlamaya çalışıyorum. Eğer bir polisin ayağına basmışsam, polise ters tavırda bulunmuşsam özür dilerim ama ben gittim polisten helallik istedim. 'Size bir hata yapılmışsa kusura bakmayın' dedim."

'Kimse özel alanımı deşifre edemez'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun başlattığı Koç Holding'ten uçak kiralama tartışmasına da değinen İmamoğlu "Sayın İçişleri Bakanı'na sesleniyorum. Bir kere kiralama konusunda yapılan bir takım işlemlerle hiç kimseden uçak tahsisi almış değilim. Pırıl pırıl bir siyasi yaşamım var. Her zamanki gibi iftira ve yalanla ithamda bulunmak çok ayıptır. Yazıktır günahtır. Ama bir başka boyutu var. Binali Bey'in kiraladığı uçakla ilgili niye Sayın Bakan ifadede bulunmadı?" dedi.

Soylu'nun kendisine yönelik "İki gündür, üç gündür kayboldu. Ona tahsis edilen uçakla nereye götürülüp bırakıldı?" sözleri ile üç çocuğu ve eşiyle yaptığı tatilini deşifre ettiğini, bunun "nereye gittiğine dair takibe yönelik çaba olduğunu" söyleyen İmamoğlu, "Sayın İçişleri Bakanı'nı buradan kınıyorum. Benim özel alanımı hiç kimse deşifre etme çabasında olamaz" dedi.

'Dündar ile benim konuşmam gerek'

İmamoğlu, gazeteci Uğur Dündar'ın AKP'nin adayı Binali Yıldırım ile yapması planlanan tartışmadan çekilme kararı için de "Sayın Dündar'la benim konuşmam lazım. Şu anda süreç devam ediyor" yorumunu yaptı:

CHP adayı, "İki tarafın da olumlu beyanda bulunduğu kişinin çekilmesiyle beraber başka bir kişinin tespit noktasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Dündar'ın ne ifade etmek istediğini kendisiyle uygun ortamda tartışırız" dedi.

Soylu: Böyle intikam almak isteyecekler

İçişleri Bakanı Soylu ise, İmamoğlu'nun Ordu Valisi ile ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Twitter'da videosunu paylaştığı bir konuşmasında Soylu, "Selahattin Demirtaş'a güzellemeler yapıp, 'Onunla tanışsaydım çok güzel olacaktı, onun Türkiye'ye çok büyük katkıları olacaktır, geçmiş dönemde de oldu' deyip, bir devletin valisine... Ki o vali Muş'ta hangi kahramanlıkları yaptı ben biliyorum. O Muş'tan Ordu'ya taltif edilerek getirildi. Hakikaten Muş'ta, Şenyayla dahil olmak üzere terör örgütlerine öyle bir bastırdı ki nefes aldırmadı. Şimdi intikamı böyle almak isteyecekler, bu kadar açık ve nettir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC.Türkçe
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
parçalı bulutlu