banner26

İttifak yerine kavga!

Sakarya'da CHP ile İYİ Parti arasında oluşturulan ittifak, ilçelerin paylaşımı ve meclis üye aday listelerinin belirlenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle fiilen bitti izlenimi veriyor.

SİYASET 21.02.2019, 22:43 21.02.2019, 23:20
911
İttifak yerine kavga!

Sözde AKP iktidarını geriletmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti arasında oluşturulan ittifakta,  ilçelerin paylaşımında başlayan çekişme, meclis üye aday listelerinin belirlenmesinde hat safhaya ulaştı ve işbirliğini bitirme noktasna getirdi. Her iki partinin kulislerinde yeniden uzlaşı sağlanmasının zor olduğu, gerçek ittifakı sandıkta seçmenin yapacağı konuşuluyor.

Millet İtitfakının fiilen bittiği yorumlarına neden olan gelişmelerin önemlileri, CHP'nin ittifak oluşturulmadan önce adayını açıkladığı ilçelerde yaşandı. Bu ilçelerde yaşananlara kısaca göz atmak gerekirse;

-İYİ Parti İl Başkanı Selçuk kılıçaslan'ın memleketi olduğu gerekçesiyle Karasu'da CHP adayı Kerem Erksoy'un geri çekilip, burada İYİ Parti adayı ile seçime girilmesi istendi. İlçe Başkanı yeniden aday gösterilmediği için AKP'den istifa eden Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu'na destek verdi. CHP adayının tanıtım programı öncesinde, partinin sosyal medya hesabından 'aday açıklamamız yoktur' diye paylaşımda bulunuldu.

-Sapanca’da İYİ Partililer CHP nin adayını geri çekilip Oya Arapoğlu'nun aday gösterilmesi için günlerce çaba harcadı. Bu gerçekleşmeyince bağımsız aday olan Arapoğlu'nu destekleyenler içinde İYİ Partililerin de olduğu belirtiliyor.

-Serdivan'da Zafer Kazan'ın çekilmesi için de günlerce uğraşıldı. İttifak görüşmeleri öncesinde kesinlikle aday olmayacağını açıkladığı söylenen Aydoğan Arslan'ın adı ön plana çıkarıldı. CHP'nin geri adım atmaması üzerine Arslan Adapazarı'ndan aday gösterildi, ne var ki bu kez Meclis Üye Aday listesinin belirlenmesinde iş yokuşa sürüldü. İYİ Parti İlçe yetkilileri, "Listede istediğimiz yerleri vermezseniz kaybetmeniz için elimizden geleni yaparız" dedi. Yetmedi listelerin verilmesine 1 saat kala ayrı Meclis Listesi çıkarıldı.

-Adapazarı'nda her iki parti de ayrı adaylarla seçime giriyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Şimdi özellikle CHP tabanında yanıt aranan üç soru var.

1- İYİ Parti'ye bırakılan Hendek, Ferizli gibi ilçelerde ittifak sorunsuz yürürken, CHP ye bırakılan ilçelerde neden sorun yaşandı?

2- Tüm bunlar olurken ittifak zarar görmesin diye sessiz kalan CHP'nin yöneticileri, niçin ağırlığını hissettiremedi?

3-İttifakın Büyükşehir adayı Dr. Cihan Kolip, bu 3 ilçede CHP seçmeninin ne kadarının oyunu alabilecek. 

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
chp li adapazarlı 1 yıl önce
serdivana kazık atılınca mı bu haberi yapma gereği duydunuz.
açık