Kazan: "Ekonomik krize neden olan çok ciddi bir demokrasi, hukuk ve yargı krizi yaşıyoruz"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve beraberindeki heyet, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar hakkında hazırladıkları raporu Başkan Kazan’a ilettiklerini belirtirken, 81 ilde başlattıkları proje kapsamında STK’lar ile görüşerek içinde bulunduğumuz ekonomik dar boğazdan çıkmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

EN İYİ EKONOMİSTLERİ DE GETİRSENİZ BAŞARILI OLAMAZSINIZ

“Ekonomist değilim ama şunu çok iyi biliyorum ki yaşadığımız bu ekonomik kriz bir sonuçtur. Biz ekonomik krize neden olan çok ciddi bir demokrasi, hukuk ve yargı krizi yaşıyoruz. Hukuk ve demokrasi krizinin olduğu ülkelerde ekonomik kriz de beraberinde gelir. Bu şartlar altında en iyi ekonomistleri de hatta dehaları dahi getirseniz başarılı olamazsınız. Hukukun demokrasinin tıkandığı yollarda ekonomik refah olmaz.” şeklinde konuşan Başkan Kazan süreci kanser hastalığına benzetti.

“AĞRI KESİCİLER İLE KANSERİ YENEMEZSİNİZ”

Başkan Kazan hukuka, demokrasiye ve yargı bağımsızlığına vurgu yaptığı konuşmasında, “Öncelikle teşhisimizi koyalım bu gelip geçici bir hastalık değil. Çok ciddi bir rahatsızlık, tıpkı kanser gibi. Şimdi ağrı kesiciler alarak ağrımızı dindirmeye çalışıyoruz. Hastalığı böyle yenemezsiniz. Öncelikle artık hastalığımıza gerçek tanıyı koyalım! Hukukumuz, demokrasimiz, yargımız, eğitimimiz hasta! Ölümcül bir kanserin pençesinde! Hukuk düzeni bağımsız yargı ve kuvvetler ayrılığına dayalı demokrasi ile derhal tedaviye başlamalıyız” dedi.

KİMSE KEHANETTE BULUNMASIN

Ülkede yaşanan sorunun yönetimin tek kişinin elinde olmasından kaynaklandığını ifade eden Kazan, “Ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarının liyakatten uzaklaştığı, tek adama bağlandığı bir sistemde bu sonuç kaçınılmazdır. Derhal liyakate dayalı bir sisteme geçmeliyiz. Kim olursa olsun bir ülkenin yönetim tek bir kişinin elinde olmamalıdır! Demokrasi, hukuk güvenliği ve yargı bağımsızlığı sağlanmalıdır. Aksi halde hukukun ve demokrasinin tıkanan yollarını açamaz isek kimse kehanette bulunmasın çıkışımız yok” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol