Özkoç yatırımların belgesini istedi

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç,  Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın Sakarya’ya yapıldığını açıkladığı yatırım miktarının doğru olmadığını öne sürdü. Özkoç, Erdoğan’ın açıkladığı Millet Bahçesi projesini ise, bunu öteden beni savunanlar olarak memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Özkoç, CHP İl binasında düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın önceki günkü mitingini değerlendirdi. Toplantıya Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent, İl Başkanı Erdoğan Isır ve Milletvekili adayları Mehmet Selçuk, Elif Yar, Mehmet Derya Bağdat, Gözde Nur Yıldız, İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve parti üyeleri katıldı.

Erdoğan’ın Sakarya için 6 yılda 21 katrilyon harcandığı beyanının doğru olmadığını savunan Özkoç, tüm belgeler elimizde mevcuttur diyerek itirazda bulundu. Özkoç, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız dün Sakarya'da yapmış olduğu konuşmada, 6 yılda 21 katrilyonluk bir yatırım yaptıklarını söyledi. Yani tam 21 milyar lira. Bu kentte bir kuruş yatırım yapıldıysa takip ederim. Belgelerini de takip ederim. Sakarya’da 6 yılda 21 katrilyonu duyunca dedim ki; o zaman ben yanılıyorum. 2012-2017 yılı sonuna kadar, 6 yılda Sakarya'da yapılan toplam kamu yatırımı; 2 milyar 336 milyon liradır. Yani 21 milyar değildir. Erdoğan açıkladığı bu rakamlarla ilgili 6 yıldır nereye yatırım yapılmıştır merak ediyorum. Çünkü 6 yıldır yapılan yatırımlar ile ilgili tüm belgeler elimizde mevcuttur. Karşı taraf da belgelerini sunsun istiyorum.“ 

KENT MEYDANI GEREKLİ

Şehirlerin çok önemli meydanlara sahip olması gerektiğini belirten Özkoç, daha önce de bu konuyu defalarca dile getirdiklerini söyledi. Özkoç, muhteşem bir kent meydanı olması gerektiğini dile getirerek, “Bir Milyonu geçen bir kent olduk. Böyle bir kenti gerçekten bir beton yığınına dönüştürmemek gerekiyordu. Kentin çok önemli meydanları olması gerekiyordu. Hem Meclis’te hem de Sakarya’da söylemlerimiz oldu. Bir kent meydanımız var ama yaşayan bir kent meydanı değil bu. Mevcut kent meydanımızı yaşayan bir kent meydanı haline getirelim diyorduk. Şehrin ortasında harika bir kent meydanımız var o kent meydanımızın kafelerinde gençlerimizin oturduğu, insanların cıvıl cıvıl paylaştığı, bütün insanların buluştuğu muhteşem bir kent meydanı haline getirmemiz gerekiyor. İşte bir şehir, böyle olursa güzel olur“ diye konuştu.

TREN MERKEZDEN KALKMALI

Tren Garıyla ilgili açıklamalarda bulunan Özkoç, “Tren, merkezin tam ortasından kalkmalı ve Sakarya’ya gelen misafir ve turistlerin de Sakarya gelmenin mutluluğunu yaşamalıdır” dedi. Özkoç yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Haydarpaşa treni Sakarya'nın tam merkezinden kalkmalı ve oradaki tren garı da muhteşem bir gar olmalı. Tren garının önü; insan insanların cıvıl cıvıl kaynaştığı, yolcuların ve onları uğrayanların orada huzur içerisinde birbirlerine sarıldığı bir alan haline getirilmeli. Gelen misafirler ve turistler tren garında indikleri zaman Sakarya ya gelmenin keyfini yaşamalılar.“

KENTPARK İLE BİRLEŞSİN

Stadyum projesine öneri sunduklarını söyleyen Özkoç, “Şimdi stadyum ile ilgili bir karar çıktı. Biz bu stadyum ile ilgili dedik ki: Bu stadyum alanı, oradaki Kentpark ile birleşip mükemmel bir alan haline gelmeli. Kentin nefes alabileceği bir alan haline gelmeli. Çünkü şehirler, kent meydanları ile vardır, meydanları ile nefes alır. Bu da bir tek bizim projemizde var. Yani o kadar inanıyoruz ki yapacağımıza ve bu kent o kadar çok seviyoruz ki bir şeyler olsun diye arzu ediyoruz. Bunda iktidar muhalefet ayrımı yapmıyoruz. Amacımız doğruları ve güzel şeyleri söylemek. Bazen muhalefet işte böyle faydalı oluyor, böyle güzellikler yapıyor“ dedi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Özkoç, meydanın yeşil kalmasının sevindirici bir karar olduğunu ve Sakarya’nın yeşilliğinin yok olmasını istemediklerini belirterek, “Biz Sakaryamızın yeşilliği yok olmasın istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Sakarya’ya geldi; ‘Burası ihale edilmiş olsa bile TOKİ Genel Müdürlüğüne gereğini söyledim. Meydanı yeşil alan olarak kalacaktır’ dedi. Teşekkür ediyoruz Sakarya için. Biz Sakarya'nın iyiliğine olan her şeyi, CHP olarak milletvekili adaylarımız ve örgütlerimizle güzel olan her şeyi kucaklıyoruz. Sakarya’mız güzel olsun istiyoruz. Çevresi ve yeşilliği ile yok olmasın istiyoruz. Farklı görüşlerde ama birlikte yaşama kültürünü tüm dünyaya gösteren Sakarya'nın, bu konuda da örnek olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE İMZA TOPLADIK

Stat arazisinin yeşil alana dönüşebilmesi için halkın da kendilerine destek verdiğini ve binlerce imza topladıklarını kaydeden Özkoç, “Çark Caddesi'nde örgütlerimiz ile birlikte gezdik ve bütün insanlarımıza dedik ki; ‘Kent Meydanı mükemmel bir yer haline gelebilir yeşil bir yer yapılabilir. Buraya gelin hep beraber yeşil bir alan yapalım. Her görüşten insanlar masamıza geldiler, teşekkür ettiler. Stadyum gerçekten yeşil alan kalsın diye on binlerce imza attılar“ dedi.

SAKARYASPOR UNUTULMASIN

Sakaryaspor’un unutulmaması gerektiğini kaydeden Özkoç, Sakaryaspor’u hatırlatan özel bir yer yapılması gerektiğini savunarak, “Sakaryaspor da unutulmamalı. Sakaryaspor'un var olduğu, nice mutluluklar yaşadığı stadyum alanında, Sakaryaspor’u hatırlatan ve onunla özdeşleşen bir alan da yaratılmalı. Sakaryalı insanlar, Sakarya'nın tarihini orada görmeliler“ dedi.

HUZUR VE MUTLULUK OLSUN

Halka verilen bilginin doğru olması gerektiğini söyleyen Özkoç, sözlerini şöyle tamamladı: “Halkımıza bir şey anlatırken doğru anlatmak ve doğru bilgilendirmek zorundayız. Onlarla gerçekten gönül bağı kurmak zorundayız. İşte Sakarya'da yapmak istediğimiz bu. Biz bir tek şey istiyoruz; Sakarya huzur içinde olsun istiyoruz, mutlu olsun. Sakarya’ya yatırımlar, doğru yatırımlar olsun ve Sakarya’nın önü açık olsun istiyoruz. Biz bunun için mücadele ediyoruz.“

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol