banner26

Polimetre anketi: AKP'ye kötü haber!

Polimetre Araştırma Şirketi'nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, MHP'nin barajı geçemeyeceğini, İYİ Parti, HDP ve CHP'nin oylarını arttırdığını, AKP'nin ise oylarının eridiğini söyledi.

SİYASET 10.01.2020, 22:02 16.01.2020, 07:49
103
Polimetre anketi: AKP'ye kötü haber!

Araştırma şirketi Polimetre'nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, 'bugün seçim olsa' varsayımından yola çıkarak yaptıkları araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede,  MHP'nin barajı geçemeyeceğini İYİ Parti, HDP ve CHP'nin oylarında yükselme olduğunu, AKP'nin oylarının ise her geçen gün eridiğini söyledi.

Tarafsız Haber'e yaptığı değerlendirmelerde, Biz sayılar da şunu görüyoruz, artık AKP'nin Türkiye’de iktidarını sürdürme şansı yok. Olağanüstü şartların gerçekleşmemesi halinde AKP iktidarı sürmeyecektir ve ilk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır, bitecektir diyoruz" tespitlerinde bulunan Ölçer, anket sonuçlarına göre AKP'nin başkanlık sisteminden vazgeçeceğini öngördü:

'AKP'NİN ARTIK İKTİDARINI SÜRDÜRME ŞANSI YOK'

"İlk seçime nasıl gideceğimiz konusu çok önemli. Mevcut seçim sistemiyle ilk seçime gidileceğini düşünmüyoruz. Yapacakları şey seçim sistemini değiştirmektir. Hangi seçim sistemine gidebilirler, dar bölgeye dönebilirler, çünkü dar bölgede YSK'nin seçim bölgelerini belirlemesine bağlı olarak yüzde 35, yüzde 40 oy almanıza rağmen yüzde 60 milletvekili kazanmanız mümkün olabilir. Ama şu anda Türkiye'nin seçim sistemine baktığımız zaman bir başka şeyi daha görüyoruz, parlamentoda yüzde 60'a ulaşsanız bile eğer başkanlık seçimi içinde kalacak olursa yüzde 40'la belki yüzde 60 milletvekili kazanacaksınız ama ne yapamayacaksınız başkanlık seçimini kazanamayacaksınız. Diyoruz ki, bu sistemden AKP vazgeçecektir, başkanlık seçiminden vazgeçecektir."

Hiçbir partinin adayının birinci turda tek başına yüzde 50'yi bulamadığını belirten Polimetre'nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, "Bu net gözüküyor ve seçimin ne zaman yapılacağına bağlı olaraktan yani bugün yapılacak seçimde alınacak sonuçla altı ay sonra bir sene sonra yapılacak seçimdeki sonuçlar farklı ve her geçen gün AKP adayının o gün her kim olursa aleyhine işlediğini görüyoruz" dedi.

'EROĞAN TEKRAR ADAY OLAMAZ DİYORUZ'

AKP'li 'kararsız' seçmenin gideceği yerlerden birinin yeni partilerden biri olacağını söyleyen Ölçer, "Hatta başka bir şey daha söylüyoruz, biz diyoruz ki Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz, çünkü iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır, Anayasa'da çok açık bir şekilde diyor ki, 'iki defa cumhurbaşkanı yapan tekrar aday olamaz'. Olabilmesinin bir tek yolu var parlamentodan erken seçim kararı çıkarsa bir istisnası var bunun. AKP'li olup da şu anda 'kararsız' gibi gözüken seçmenin gideceği yer belli, yeni partilerden bir tanesi. CHP’li olup da bugün 'kararsız' olan bunu söyleyen veya söyleyemeyen seçmenin gideceği yer belli, o da yeni kurulan partilere gidecek, üç tane parti görüyoruz Davutoğlu'nun partisi, Babacan’ın partisi, Rıfat Serdaroğlu'nun partisi."

'MHP'DEN GİDECEK OYLARIN AZ BİR KISMI İYİ PATRİYE ÇOĞU İSE YENİ PARTİLERE GİDECEK. MHP BARAJ ALTINDA KALIR'

Bugün seçim olsa HDP'de bir değişiklik olacağını düşünmediğini belirten Ölçer, eğer giderse onların da yeni partilere gideceğini belirtti. Bu konuda Davutoğlu ve Babacan'a şans veren Ölçer Rıfat Serdaroğlu'nun bu konu da başarılı olmasını beklemediğini belirtti. MHP'nin oy oranı hakkında değerlendirmelerde bulunan Ölçer, "MHP'den giden oyların az bir kısmı İYİ Parti'ye gidebilir, ama çoğu yeni partilere gidecek" dedi:

"MHP bugün seçim olsa barajı geçememektedir. İYİ Parti’nin oylarında yükselme var. HDP’nin oylarında yükselme var. CHP’nin oylarında yükselme var, çünkü belediye başkanlarının avansları sürüyor ama giderek onun düşeceğini öngörüyoruz. AK Parti'nin oyları her geçen gün eriyor. Cumhur İttifakı'nın oyları da her geçen gün eksiliyor."

Kaynak: Artı Gerçek
Yorumlar (0)
24°
açık