banner26

Prof. Celal Şengör'den deprem soruları

Şengör: Yağma olacağı kesin. Buna tedbir olarak neler düşünüldü?

TÜRKİYE 05.10.2019, 10:22
79
Prof. Celal Şengör'den deprem soruları

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Şengör, Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar'a bir mektup yazarak İstanbul'da yaşanacak olası bir depremle ilgili uyarılarda bulundu.

"Deprem geldiği zaman hiçbirimizi affetmeyecek" diyen Prof. Şengör, şunları söyledi:

Verilen toplanma alanı sayıları gerçekçi değil. Gerçekçi olsa bile, insanlar oralara nasıl varacaklar?

Depremden sonra en büyük tehlike yangındır. İstanbul'un yıkılmış daracık sokaklarına itfaiye nasıl girecek? İtfaiyenin kendisi yıkılırsa ne olacak?

Acaba havadan yangın söndürme imkanları düşünülüp planlandı mı? Şehirde havadan söndürme ile ormanda havadan söndürme çok farklıdır. Gerekli uçan vasıtalar temin edilmiş, uçucu personele gerekli eğitim verilmiş midir?

Şengör, sorularına şöyle devam etti:

Bu 16 milyonluk şehrin yiyeceği, içeceği nasıl temin edilecek? Sahra fırınları veya yüzen fırınlar düşünülmüş müdür? İstanbul'a depremden sonra büyük ölçekli yardımın en kolay yapılabileceği yol, deniz yoludur. Bunun için müteharrik (yer değiştiren, hareket eden) iskeleler planlanıp yapılmış mıdır? Yapılmışsa bunlar nerededir? Hastanelerimizin başına 5,8'le gelenleri gördük (Tevfik Bey galiba bunlardan haberdar değil); 7,6 gelirse, onların yerine sahra hastaneleri ve/veya yüzer hastaneler planlandı mı? Planlandı ise bunlar nerededir?

"Yağma olacağı kesin"

Emniyetten ne haber? Yağma olacağı kesin. Buna tedbir olarak neler düşünüldü? İstanbul'daki emniyet mensupları bir yandan olağanüstü özveriyle çalışırken, diğer yandan ve haklı olarak kendi çoluk çocuklarının derdine düşecekler. Onları takviye edecek kuvvet nereden gelecek? Bu kuvvet İstanbul için eğitilmiş midir?

Yıkılan kültürel varlıklarımızı kim, hangi parayla onaracak? Bunun bir planı var mı?

Kaynak: Independent Türkçe
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık