banner26

YSK'dan 6 iptal daha...

YSK, Tunceli'de KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle seçilmiş 4 meclis üyesinin ve 2 muhtarın mazbatasını iptal etti

TÜRKİYE 11.05.2019, 18:03
59
YSK'dan 6 iptal daha...

Evrensel’in haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilenlerin seçilememe kararının ardından seçilmişlerden mazbataların alınmasına devam ediliyor. Tunceli'de savunmaları istenen 4 meclis üyesi ve 2 muhtarın mazbataları geri alındı.

Valilik mazbataları geri istedi

Tunceli Valiliği, YSK’ye gönderdiği yazıda, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen, 31 Mart seçimlerinde belediye meclis üyesi ile muhtar olarak seçilen 6 kişiye verilen mazbatanın geçerliliğini sormuş, tanınan sürede meclis üyelerinden savunmaları istenmişti.

Valiliğin uyarısı üzerine İlçe Seçim Kurulu tarafından savunmaları istenen KHK’li meclis üyelerinin mazbataları geri istendi. KHK’yle ihraç edilen, ancak Dersim’de girdikleri belediye meclisi üyeliğini HDP listesinden kazanan, Hıdır Demir, Özcan Ateş, Metin Kılıç ve TKP’li Candan Badem’in mazbataları iptal edildi. Mazbataları iptal edilen muhtarların isimleri ise Turgay Bilge ve Hakkı Suvan.

Belediye Meclis üyeliği mazbatası alınanlardan TKP’li Candan Badem, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Biraz önce avukat Barış Yıldırım’dan aldığım habere göre, Yüksek Seçim Kurulu, bizim belediye meclisi üyesi ben dahil dört kişinin mazbatasını iptal etmiş. Kanunu ve kendi kararını dahi tanımayan fiili şeriat rejimine geçtiğimizin bir işareti daha” yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık