banner26

'Yüksek Harç' iddialarına açıklama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kimlik, pasaport ve sürücü belgesi harçlarında yüksek artış olacağı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

TÜRKİYE 07.12.2019, 11:33
51
'Yüksek Harç' iddialarına açıklama

Yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada 2020'de T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde “yüksek artışlar” olacağı yönünde haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

Müdürlük açıklamasında, kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklindeki haberlerin “asılsız” olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu