Bireysel silahlanma kadın cinayetlerini artırıyor

Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü doktora öğrencisi Sait Yıldırım, kadın cinayetleri üzerine yaptığı araştırmasında, bireysel silahlanmanın kadın cinayetlerini artırdığına dikkat çekiyor. 
Son 10 yılda işlenen kadın cinayetlerini ele alan Yıldırım, Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 380 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin artmasında silah kullanımının yaygınlaşmasının etkisi olduğunu belirtiyor. 

‘CİNAYETLER SIRADANLAŞIYOR’ 

Yıldırım araştırmasında bireysel silahlanmanın etkileriyle ilgili ortaya çıkan sonuçları şöyle aktarıyor: “Bireysel silahlanmada son yıllarda görülen artış, cinayetleri sıradanlaştırdı. Ayrıca silah kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte cinayet işleyen bireylerde intihar vakası da yaygınlık kazanıyor. Bir an için öfkesini kontrol edemeyen erkek, cinayet işliyor ve pişmanlıktan ötürü intihar ediyor. Bireysel silahlanmanın engellenmesi konusunda toplumsal ve yasal denetlemelerin sıklaştırılması gerekiyor. Silah sahibi olan her insan potansiyel olarak cinayet işlemeye meyilli bir yapıda oluyor. Bu sebeple cinayetleri engellemek için silah bulundurma ve taşımaya dair tedbirlerin sıkılaştırılması gerekiyor. Özellikle pompalı silah elde edimi ve kullanımı son yıllarda önemli ölçüde arttı. Kır ve kent bölgelerinde pompalı silah kullanımının yaygın olması kadın cinayetlerini artırıyor. Sadece resmi olarak değil yasa dışı silah edinimi oldukça yaygın. 178 ülkede silah edinme konusunda Türkiye 14’üncü sırada. Her dört evin birinde silah var. Türkiye’deki silahların yüzde 85’i ruhsatsız. Silah bir aksesuar olarak kullanılıyor. Ayrıca televizyon dizileri de silah kullanımını özendiriyor. Aile içi sorunlar resmi kurumlar tarafından çözümlenirken bütün şiddet eylemlerine ortak bir yasal tedbir uygulanması çözüm odaklı değil. Bunun yerine her olay bireysel olarak incelenmeli ve olayın işleniş biçimi ve aile yapısına göre çözüm önerileri sunulmalı. Cinayet eylemleri gerçekleşmeden tedbir alınmalı. Aksi takdirde mevcut olaylardan kadın cinayetlerinin katlanarak artacağı anlaşılıyor.” 

KADINLAR EN ÇOK EŞLERİ VE SEVGİLİLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR 

Çalışma kapsamında son on yılda gerçekleşen yaklaşık bin 260 cinayet vakasını ele alan Yıldırım, failler ve gerekçelerle ilgili de şunları söylüyor: “İşlenen cinayetlerin gerekçeleri; çiftler arasında kişisel anlaşmazlıklar, kadının erkekten boşanma, terk etme ve reddetme talepleri, kadının aldatması, namus ve töre cinayetleri, ekonomik sorunlar ve erkeğin psikolojik sorunları. Ayrıca evlenmelerde kadın ve koca arasındaki yaş farkının artması şiddet ve cinayet eylemlerinin yaygınlaşmasına olanak sağlıyor.” 

Son yıllarda aldatma sonucu işlenen cinayetlerde de artış olduğunu belirten Sait Yıldırım, kadınların en çok eşleri ve sevgilileri tarafından öldürüldüğünü hatırlatıyor. 

Kaynak: ekmekvegul.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol