banner26

Ferrero'nun Nutella'sına ırkçı paylaşım tepkisi...

Bir sosyal medya kullanıcısı, "Sizin gibi büyük bir şirketin sosyal medyadaki ırkçılığa göz yumduğunu görmek harika" yorumunda bulundu

YAŞAM 08.02.2020, 13:11
32
Ferrero'nun Nutella'sına ırkçı paylaşım tepkisi...

Nutella, Instagram'daki "ırkçı karikatürü" destekleyen bir yorum yazdıktan sonra özür dilemek zorunda kaldı.

Çarşamba günü ağızlarının etrafına Nutella bulaşmış iki beyaz çocuğun resmedildiği bir karikatür Instagram'da paylaşıldı.

"Nutella'nın hepsini kim yedi?" başlıklı karikatürde iki çocuk başka bir siyahi çocuğu işaret ediyor.

Gönderi, 5 Şubat Dünya NutellaGünü'nü kutlayan etiketi kullandı.

Nutella'nın resmi sosyal medya hesabı, karikatürü içeren gönderiye "Dünya Nutella Günü'nü kutlamamıza yardımcı olduğunuz için harikasınız. Eğlenmeye devam!" diye cevap verdi.

Etkileşimi gören Keele Üniversitesi'nde ebelik öğrencisi Keelie Grindley, Facebook sayfasına "Korkunç derecede ırkçı" yazarak rahatsızlığını ifade etti.
 

UTANÇ VERİCİ
Keelie, "İnsanların ten rengiyle dalga geçmekte 'eğlenceli' hiçbir şey görmüyorum. Aynı şeyin siz ve şirketiniz için söylenememesi utanç verici. Sizin gibi büyük bir şirketin sosyal medyadaki ırkçılığa göz yumduğunu görmek harika" diye ekledi.

Yorum derhal kaldırılsa da marka şimdi de bir özür mesajı yayımladı.

Nutella'nın sahibi Ferrero'nun sözcüsü, yorum isteyen The Independent'a şunları söyledi: "Dünya Nutella Günü'nde Instagram'da yanlışlıkla paylaşılan gönderiyle istemeden rencide etmiş olabileceğimiz herkesten samimiyetle özür diliyoruz."

Sözcü, yorumun yanlışlıkla paylaşıldığını, sonrasında da "hatayı" fark eden personel tarafından 10 dakika içinde kaldırıldığını kabul etti.

"Irkçılığın her şekline karşıyız ve nefret söylemiyle, ırkçılıkla ya da bu tür mesajlar paylaşan kişilerle ilişkilendirilmeye niyetimiz yok. Gelecekte böyle hatalardan kaçınmaya yönelik süreçlerin yürütülmesini sağlıyoruz" diye de ekledi.

Kaynak: Independent Türkçe
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu