banner26

İstanbul'da İklim Grevi: Çünkü Geleceğimizi Çaldınız

Dünya çapında yaklaşık 150 ülkede gerçekleşen küresel iklim grevi İstanbul'da da öğrencilerin "Bugün buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız" çağrısına yanıt vermesiyle başladı. "Şirketleri değil, gezegeni kurtar", "İklimi değil, sistemi değiştir" sloganlarıyla yürüyüş başladı.

YAŞAM 20.09.2019, 15:57 20.09.2019, 16:06
60
İstanbul'da İklim Grevi: Çünkü Geleceğimizi Çaldınız

Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegeni altıncı büyük yokoluş sürecine sokan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında 16 yaşındaki Greta Thunberg İsveç'te başlatmıştı. 

Dünya çocukları, bölge bölge her Cuma yaptıkları okul grevlerinin ve çeşitli aktivitilerin yanı sıra son bir yıl içinde iklim krizine dikkat çekmek için küresel çapta iki büyük iklim grevi yaptı. 

Z kuşağının Türkiye'deki temsilcileri bugün dünyadaki milyonlarca çocuk gibi küresel iklim grevine çıktı. 

Yağmur altında başladı

Kadıköy İskele meydanında toplanan iklim aktivisti öğrenciler, yürüyüşe geçmeden önce "Şirketleri değil, gezegeni kurtar", "Sıfır Karbon", "İklimi değil, sistemi değiştir" sloganları attı. 

İklim aktivisti Greta Thunberg gibi "Ev ödevimiz sizin pisliğinizi temizlemek" inadıyla yola çıkan çocuklar yağmur altında eyleme başladı. 

Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin Türkiye'deki katılımcılarından Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören eylem metnini okudu. 

"Arkadaşlar 3. küresel iklim grevimimize hoş geldiniz!" diyen iklim aktivisti öğrenciler şöyle devam etti: 

Bugün büyükler de bizlere destek veriyor. Artık hem büyükler hem küçükler iklim grevlerine başlıyoruz. Hepimize Hayırlı Uğurlu Olsun.

"Türkiye'deki ilk iklim grevinde 15 Mart'ta da yetişkinler de vardı. Fakat izleyiciydiler. Şimdi artık bu grevin bir parçasısınız. Ona göre hareket etmelisiniz

"Artık kavga etmeyi bitirmelisiniz. Artık birbirinizi suçlamamalısınız. Artık bir araya gelmelisiniz. Ve en önemlisi grtık biz çocukları dinlemelisiniz.

"Artık bize kulak vermeyi bırakın ve bizi artık dinleyin. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Artık bunun için çalışın. Biz de artık bunun için okula gidelim. Keyif aldığımız için okulu kırmıyoruz. Bunu okula gitmemek için yapsaydık. Pazartesi sendromu yaşamamak için pazartesi yapardık.

"Hepiniz öğrenci olmuşsunuzdur. Biliyorsunuzdur ki okula gitmek için en iyi gün cumadır fakat en kötüsü ise pazartesidir.

"Anladınız mı? O zaman anlamaya devam edin. Gezegenimiz yanıyor. Bir çok şehir sular altında kalıyor. Buzullar yok oluyor. Kuzey kutbundaki ormanlar alev alev. İnsanlar evlerini terk ediyor. Türlerin nesli tükeniyor.

"Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Bu ilk iklim grevinizi unutmayın. Artık hayatınızı değişti.

"Eğer bu gerçeği biliyorsanız hepimizin hayatı değişmiştir. Ben de sizin gibi korkuyorum zehirli yağmurlardan. Ama yağmurların neden zehirli olduğunu bilmek istiyorum.

"Yağmurların zehirli olmaması için"

"Yağmurların zehirli olmaması için ne yapmam gerektiğini bilmek istiyorum. Bunu tek başıma öğrenemem. Bana yardım etmelisiniz.

"Kimyasal kirliliği durdurmak konusunda bana yardım etmelisiniz. İklim krizini durdurmam konusunda bana yardım etmelisiniz. Bize yardım etmek için önce bizi desteklemelisiz.

"Sonra bizimle aynı şeyi söylemelisiniz. Bilimin arkasında birleşelim. Formül bu. Çünkü iklim değişikliğinin bir kriz olduğunu bilim insanları söylüyor.

"Yani doktorlar, profesörler biz de bunu haberlerde öğreniyoruz. O yüzden bence ilk iş olarak bu gerçekleri öğrendiğimiz haberlerin değişmesini istemeliyiz. Sonra bu konu hakkında bir şeyler yapmak isteyen kişilere kulak vermeliyiz.

"Bence artık birlikte hareket etmenin vakti geldi. O yüzden hepinize grevimize hoş geldiniz diyorum."

"Bugün neden buradayız?"

İklim aktivisti Tuba Sağlam ise "Bugün neden buradayız?" sözleriyle başladı, ekledi: 

"Bizleri birleştiren şey iklim krizi. İklim krizinin ötesinde topyekün bir ekolojik kriz. Artık giderek daha çoğumuzun işaretlerini gördüğü büyük ve benzersiz bir kriz bu. Artık anladığımız üzere giderek daha büyük bir hızla içerisine yuvarlanmakta olduğumuz bir kriz bu.

"Yanıtını bulmamız gereken birçok soru var, ama en önemlilerinden biri şudur: Dünyada milyonlarca canlı türü yok oluşla karşı karşıya iken, sadece hayatta kalmanın, sadece insanların hayatta kalmasının değeri, anlamı nedir?

"Çocuklarımızın ve dünyadaki tüm canlıların yaşanabilir bir gezegende birlikte barış içinde yaşama hakkını savunmak, bu krizi doğuran sistemin değişmesini sağlamaktan geçiyor.

"Bu nedenle şu anda tüm dünyada iklim hareketine önderlik eden öğrencilerin, Fridays for Future'ın 'Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız!' çağrısına biz de ortak olduk.

"Bu ekolojik krizin yol açacağı felaketleri tümüyle durdurmak artık söz konusu değil. Eski dünyamızın son günlerini yaşıyoruz. Ama gerçeği olduğu şekilde gördükçe yapmamız gerekenleri biliyoruz, kalbimize bakınca bunları yapacak cesareti buluyoruz. Hatalardan ders alarak yeni bir dünyayı beraber inşa edebiliriz."

İklim grevinin Türkiye'deki öncülerinden Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören ile onlarca Z kuşağı öğrencisi iskeleden Yoğurtçu Parkı'na yürüyüşe geçti. 

(Bianet)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık