banner26

Suriyeli çocuğun babası konuştu

Kocaeli’nde intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen dokuz yaşındaki Suriyeli Vail Es Suud adlı çocuğun babası, Vail’in Suriyeli olduğu için diğer çocuklarca dışlanmaktan şikâyetçi olduğunu söyledi

YAŞAM 05.10.2019, 16:25 05.10.2019, 18:02
321
Suriyeli çocuğun babası konuştu

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem ve  Büşra Abay'ın ulaştığı baba Mustafa Es Suud, “Suriyeli” denilerek dışlandığı iddiasını doğrulayarak oğlunu ve Kartepe’ye nasıl geldiklerini anlattı. 

Veterinerlik mezunu olduğunu söyleyen Es Suud, Suriye'de polis şefliği yapıyordu. Suriye krizinin başlamasının ardından yaklaşık dört buçuk yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldi. Bir süre Ankara ve İskenderun'da veterinerlik yapan Es Suud, bir buçuk yıl önce Kocaeli'ne geldi. 

Maşukiye'de turist rehberliği yapan Mustafa Es Suud'un dördü erkek biri kız beş çocuğu var. Vail, ortanca çocuğuydu... 

"Vail, hassas, zeki, hayatı seven, sakin bir çocuktu. Yaşına göre olgundu. Her sabah kendi hazırlıklarını kendi yapar öyle okula giderdi. Çevresinde çok sevilirdi. Camiye giderdi müezzinlik yapardı hocayla birlikte. Hata yapmaktan çok çekinirdi."

Vail'in olaydan bir gün önce okulda arkadaşlarıyla kavga ettiğini ve hırpalandığını söyleyen baba Suud, "Yer kavgası olmuş, çanta asma mevzusundan. Ancak bu kavgadan bize bahsetmedi. Olaydan sonra Türk arkadaşlarından duyduk" ifadelerini kullandı. 

"'İkindiye camiye gidiyorum' dedi geri dönmedi"

Baba Es Suud, Independent Türkçe'ye yaptığı açıklamada Vail’in öğretmeniyle bir sorunu olmadığını ancak arkadaşlarınca dışlandığını söyledi. 

Babasının anlattığına göre Vail, okulundaki tek Suriyeliydi ve çok büyük bir hevesle okuluna başlamıştı.

Ancak okuldaki arkadaşları tarafından sürekli olarak "Sen Suriyelisin" denilerek dışlanıyordu ve Vail, bu durumu ailesine de anlatıyordu. 

Mustafa Es Suud, oğlunun olay günü camiye gitmek için evden çıktığını söyledi:

O gün okuldan gelmiş kız kardeşiyle yemek yerlerken ikindi okununca "Ben camiye gidiyorum" diye evden çıkmış. Zaten sürekli ikindiye camiye giderdi. O gün de camiye gitmiş ondan sonra dönmemiş.


“Cinayet mi intihar mı araştırılsın”

Suriye’de polislik de yapan baba Es Suud, oğlunun ölümünün gerçekten söylendiği gibi intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu bilmediğini bunun araştırılması gerektiğini de söyledi.

Yorumlar (0)
24°
açık