banner26

banner32

“301 madenci de, hukuk da göçük altında"

DİSK ve ISİG ,13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 madencinin öldüğü iş cinayetinin 7. yıldönümünde yaptığı açıklamada “Soma’nın hesabını soracağız” dedi ve 24 Mayıs’ta Akhisar'da devam edecek davaya sahip çıkmaya çağırdı.

GÜNDEM 12.05.2021, 21:19 12.05.2021, 21:24
14
“301 madenci de, hukuk da göçük altında"

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve ISİG Daire Başkanı Seyit Aslan, Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'teki 301 madencinin hayatını kaybettiği ve 162 işçi yaralandığı iş cinayetinin yedinci yılıyla ilgili açıklama yaptı.

Davaya sahip çıkalım

“Soma katliamını unutmamak, unutturmamak hepimizin görevidir. Soma'nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri yaratmak önümüzde kaçınılmaz bir görev olarak durmaktadır” denilen açıklamada ayrıca 24 Mayıs 2021 günü Akhisar'da devam edecek davaya sahip çıkmaya ve ailelerle dayanışmaya çağrı yapıldı.

Açıklama şöyle:

“Bundan tam 7 yıl önce, 2014 yılı 13 Mayıs'ında Soma'da 301 maden işçisini katlettiler. Geçen süreçte yaşananlara baktığımızda acılarımızın dinmesi bir yana, öfkemizi kat be kat artıran hukuksal uygulamalara tanık olduk.

“301 madencinin yaşamı göçük altında kaldıktan sonra, üstüne bir de hukukun göçüğü çöktü.

“Davayı, katliamın yaşandığı Soma'dan kaçıran, en tepede sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini ‘olası kasıt’ üzerinden değil; ‘bilinçli taksir’ ile ‘cezalandırarak’ adeta ödüllendiren yargı sistemi, sermayenin bu en vahşi ‘hadi hadi üretim düzeni’nin sürmesini kollamıştır.

Hesap verilmedi

“Madenlerde çalışma koşulları herkesin malumudur. Yerin 7 kat altında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini hiçe sayan sermaye için gerekli denetimi yapmayanlar, Soma'da göz göre göre gelen katliam için bu çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini yoğun sömürünün ana üretim biçimi haline getirenler, sendikalaşmanın ve/veya sendikaların işlevsiz hale gelmesinin önüne engeller koyanlar hiçbir biçimde hesap vermemiştir.

“Soma katliamının ardından ‘Artık hiçbir şey eksisi gibi olmayacak’ diyenler, hiçbir şeyi değiştirmemiş ve her şey eskisi gibi devam etmiştir. Çünkü bu iktidar bu sermaye karakterinin temsilciliği yapmaktadır.

Hukuk düzeni gömüldü

“Demokrasi isteyenlerin, basın özgürlüğüne sahip çıkanların, yaşamı savunanların, barış talep edenlerin, iktidarı eleştirenlerin hapishanelere doldurulduğu bir ülkede, 301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, ülkenin hukuk düzeninin gömüldüğü karanlığı bize gösteriyor.

“En son, Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2020 yılının Ekim ayında verdiği kararını itiraz üzerine bozarak, Soma katliamının davasında tutuklu Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, Müdür Yardımcısı İsmail Adalı ve İşletme Müdürü Akın Çelik 5 Şubat'ta 2021 de tahliye edildiler.

“301 işçi madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin umursanmadığı, vahşi sömürü sisteminin acımasızlığı sonucunda, olacağı bilinen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş; hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bir düzen vardır.

Unutturmamak görevimiz

“Bir kez daha vurguluyoruz, Soma katliamını unutmamak, unutturmamak hepimizin görevidir. Soma'nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri yaratmak önümüzde kaçınılmaz bir görev olarak durmaktadır.

“24 Mayıs 2021 günü Akhisar'da devam edecek davaya sahip çıkmaya ve ailelerle dayanışmaya çağırıyoruz. Bu dava hepimizindir.”

Kaynak: BİANET
Yorumlar (0)
9
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P