banner26

banner32

Erkekler Mayıs’ta 18 kadını öldürdü

Erkekler, Mayıs’ta en az 67 kadına şiddet uyguladı, en az bir çocuğu öldürdü, en az on altı kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az on üç kadını taciz etti, 54 kadını da seks işçiliğine zorladı

KADIN 03.06.2021, 20:36 03.06.2021, 20:48
11
Erkekler Mayıs’ta 18 kadını öldürdü

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Mayıs’ta en az 18 kadını öldürdü, dokuz kadına tecavüz etti.

Mayıs 2021‘de en az 25 kadının ölümü (Adana, Antalya 5, Ankara, Aydın, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Hatice, İstanbul 2, Kocaeli, Malatya Mardin 2, Mersin, Muğla, Şırnak, Urfa, Van, Zonguldak) basına şüpheli olarak yansıdı. 

Muş’ta bir çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

En az altı ilde (Afyon, Bursa, İstanbul 3, Kocaeli) erkekler, kadınları “öldürmekle” veya “şiddet uygulamakla” tehdit etti. 

2021 - 2020

2021'in ilk beş ayında erkekler, 126 kadını öldürdü, 50 kadını taciz etti, 65 çocuğu istismar etti, 48 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 310 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 320 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021'in ilk beş ayında 99 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler, en az sekiz çocuğu öldürdü.

2020'nin ilk beş ayında erkekler, 102 kadını öldürdü, 48 kadını taciz etti, 88 çocuğu istismar etti, 24 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 351 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 230 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler, Mayıs 2021'de en az 18 kadını ve yanlarındaki bir erkeği de öldürdü; geçen yıl bu sayı 19’du. Erkeklerin öldürdüğü dört kadının koruma veya tedbir kararı vardı. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Suriyeliydi.

Erkeklerin 14 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadını “kıskandığı”, iki kadını da “ayrılmak istediği” için öldürdü.

Mayıs’ta 12 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. İki kadını baba, oğul gibi aile üyeleri, bir kadını komşusu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadını sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda, dokuz kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 10 kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletlerle öldürdü. Erkekler bir kadını boğarak öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 19 erkekten sadece dokuzu tutuklandı. Yedi fail gözaltına alındı. Bir faili polis öldürdü. İki fail erek intihar etti.

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (2), Ankara (1), Antalya (1), Balıkesir (2), Diyarbakır (1), Edirne (1), Giresun (1), İstanbul (1), Karaman (1), Kayseri (1), Kocaeli (1), Maraş (1), Mersin (1), Niğde (1), Sivas (1), Samsun (1).

Cinsel Saldırı / Tecavüz

Mayıs 2021’de en az dokuza kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bir tecavüz vakası basına yansıdı.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelliydi. Dört kadına tanımadığı sekiz erkek, bir kadına babası, bir kadına komşusu, bir kadına dini nikâhlı kocası, bir kadına da oyuncu meslektaşı, bir kadına da işyerine temizliğe gittiği diş hekimi tecavüz etti.

Erkekler, altı kadına ormanlık alan, muayene gibi ev dışı alanlarda, bir kadına evde tecavüz etti. Erkeklerin iki kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu basına yansımadı.

Taciz

Mayıs 2021’de erkekler en az 13 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay sekizdi.

Yedi kadın kendisini taciz eden altı erkeği tanımıyordu. Bir kadını şoför, bir kadını komşusu taciz etti. En az dört kadını da spor yapmaya gittiği merkezdeki antrenör erkek taciz etti.

Erkekler, 12 kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını da fotoğrafını çekerek taciz etti.

Erkekler, iki kadını ev içinde, dokuz kadını sokak, hastane, market spor merkezi gibi ev dışı alanlarda taciz etti. Erkeklerin, iki kadını nerede taciz ettiği basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Mayıs 2021'de en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı sekizdi.

Yedi çocuk kendisini istismar eden beş erkeği tanımıyordu. Bir çocuğu market sahibi, bir çocuğu annesinin sevgilisi, bir çocuğu akrabası istismar etti. Dört çocuğu babası, iki çocuğu da öğretmeni istismar etti.

İstismarlardan biri çocuğun hamile olduğunun anlaşılması ile ortaya çıktı.

Erkekler on çocuğu sokak, okul, market gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin altı çocuğu nerede taciz ettiği basına yansımadı.  

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ağrı (1), Antalya (4), Aydın (2), Düzce (1), Hakkâri (1), İstanbul (5), Sakarya (1), Şırnak (1)

Şiddet/ Yaralama

Erkekler, Mayıs’ta en az 67 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı 10 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az iki kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi.  En az beş kadına erkekler, “koruma” ve “uzaklaştırma” kararına rağmen şiddet uyguladı.

En az 45 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası, eski sevgilisi şiddet uyguladı. Sekiz kadına, baba, oğlu gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. İki kadına komşusu, iki kadına patronu uyguladı. 10 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler üç kadına “boşanmak istediği” için şiddet uyguladı. Bir kadına “kıskandığı”, bir kadına “borç vermek istemediği”, bir kadına “gürültü yaptığı”,  bir kadına “şort giydiği”,  bir kadına da “ağaç kesmesine engel olduğu” için şiddet uyguladı. Erkeklerin, 59 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 52 kadını darp ederek, altı kadını kesici aletle, beş kadını da ateşli silahlarla yaraladı. Erkekler üç kadının da üzerine araç sürdü, bir kadını da balkondan atarak yaraladı.

Erkekler, 26 kadına ev içinde, 27 kadına sokak, tarla, gibi ev dışı alanlarda şiddet uyguladı. Erkeklerin  14 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Nisan 2021’de erkekler, en az 57 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, ikiydi. Seks işçiliğine zorlanan altı kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlardan ikisi çocuktu.

Kaynak: BİANET
Yorumlar (0)
9
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P