banner26

banner32

30.11.2020, 21:34 60

Sahi Katarlılar ne aldı? Ya da bizimkiler ne sattı?

Geçen hafta Katar Emiri ile Erdoğan basın karşısına çıktı ve 10 maddede anlaştıklarını duyurdular.

Ama bu 10 madde nedir, ne değildir inanılmaz bir kafa karışıklığı yarattı. Birçok soru soruldu ama bu sorular da arada kaynadı gitti. Aslında bu 10 maddenin bizlere yansıma biçimi bile AKP ekonomisini anlamak (daha doğrusu anlayamamak için) çok güzel bir malzeme.

Öncelikle bu 10 madde neydi bir hatırlayalım.

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katar Yatırım İdaresi’ne devredilirken, İstinye Park AVM’ye, Haliç Altın Boynuz Projesi’ne ve Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri’ne Katar ortak olmasının yanı sıra;

- Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Katar Devleti Serbest Bölgeler İdaresi Arasında Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat Zaptı",

- "Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon",

- "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İş birliği Mutabakat Zaptı",

- "Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Geliştirilmiş Ekonomik ve Mali İş birliği Alanında Mutabakat Zaptı",

- "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"

- "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Niyet Beyanı".

Görüldüğü gibi AVM satışından, Borsa İstanbul satışına, aile alanında iş birliğinden, diplomat değişimine, su yönetiminden serbest bölgelere kadar geniş bir çorba ile karşı karşıyayız.

Bu maddelerin bazıları için neden Katar Emiri ve Erdoğan açıklama yapar o da anlaşılır değil.

Misal İstinye Park'ın yarısının satışı Doğuş Holding tarafından daha önce açıklanmıştı. İki özel sermaye arasındaki anlaşma birdenbire bu görüşmenin bir sonucu olarak açıklandı. Özel sektör adına pazarlığı Erdoğan ve Katar Emiri mi yaptı? Yoksa “bakın ne kadar çok alanda iş birliği yaptık” diyebilmek için bitmiş etmiş bir pazarlık bu anlaşmanın maddeleri içinde mi yer aldı?

Yine Katarlıların Haliç Altın Boynuz’a ortak olması da bir garip anlaşma. Aslında Haliç Port olarak bilinen proje bir ihale yap-işlet-devret anlaşması ile Haliç’in kenarına çok ihtiyaçmış gibi AVM, yat limanı, bol yıldızlı oteller ve olmazsa olmaz birkaç bin kişilik cami neyim ihalesiydi. Ve ihale sonuçlanalı tam 7 yıl oldu. Ve ihaleden sonra bu ihalenin akıbeti konusunda tek haber bile çıkmadı. Tüm AKP ihaleleri gibi, ihale şartnameleri şeffaf ve kamuoyu ile açık olmadığı için nedir ne değildir bilmiyoruz ama Tamimce’nin 45 yıllığına devraldığı yap-işlet-devret projesinin zaten 7 yılı geçti gitti bile. Hatta ihale şartnamesine göre ilk 4 yıl tamamlanması gereken bir projeydi. Düşünün 1 milyar 300 milyon TL veriyorsunuz işletme hakkı için. İşletmeden gelir elde etmek için süreniz 45 yıl ve 7 yıl boşuna bekliyorsunuz. Bir kapitalist için üzücü bir durum. Ödediğiniz para boşa akıyor! Tabii burada ödediği para boşa akıyor derken nazire yapıyorum, bu ihale bedeli tahsil edildi mi? Edilmediyse Tamimce’ye KYK borcunu ödemeyen öğrencilere yapıldığı gibi icra tebliği gönderildi mi bilmiyoruz. Emin olun AKP iktidardan gidene kadar da öğrenemeyeceğiz. Birileri ihale açıyor ama devletin kasasına para mı giriyor, çıkıyor mu bilen yok.

Ama sonuçta bu da artık ihaleyle bir özel şirkete devrolmuş bir proje, Katarlıların buna ortak olmasından Erdoğan ve Emir’e ne ki? Acaba ihale bedeli mi değişti? Süre mi uzatıldı? Ne oldu? Bunu da geçiyoruz.

Yine Antalya Liman İşletmesi de bir özel işletme olan Global Yatırım'a aitti. Hisselerini bir Katar firmasına sattığını, Erdoğan’dan 2 ay önce zaten kamuoyu ile paylaşmıştı.

Borsa İstanbul’un %10’u devredilmiş. Bazı haber siteleri bunu satıldı bazıları devredildi diye yazmış. Satılan bir şeyin fiyatı olur değil mi? Ama fiyat bilgisi yok. Şayet kendi gelir getiren ve tekel olan bir kurumun hisselerini Katarlılara sadece devrettiysek bu bir başarı olmaz. Bakın ben buradan talibim. Bana %20’sini devredebilirsiniz. Borsa İstanbul hisselerinin %10’unu 2013 yılında EBRD (Avrupa İskân ve Kalkınma Bankası) 145 milyon USD’ye almış ama Borsa İstanbul’un başına ABD’de Halk Bank davası devam eden şahıs getirilince alelacele hisseleri geri satmışlardı. Bu şimdiki satış/devir, ne kadar tutar üzerinden yapıldı? Kaç para alındı yoksa hiç alınmadı mı belli değil. İnanılmaz bir şeffaflık. Sanırım dünya tarihinde bir devletin sattığı şeyin fiyatı ilk defa bilinmiyor. Bari yalandan bir tutar açıklasalar, nasıl olsa sonra tahsil etmiyorsunuz. Katarlıları üzmemek için bunu da tahsil etmezdiniz.

Arada kıl tüy maddelerde var ama bir madde de insanın gözüne gözüne giriyor: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İş birliği Mutabakat Zaptı”

Bildiğiniz gibi Katar büyük coğrafyası, geniş su yatakları ve suyun kullanımında engin tecrübesi ile dünyaca bilinen bir ülke. Haliyle onların bu deneyiminden faydalanmak iyi oldu. Sudan ile mega kentlerin planlanması, Luxemburg ile hayvancılığın geliştirilmesi, Papua Yeni Gine ile uzay teknolojileri iş birliği mutabakatı yapsak onlar da sırıtmaz bunun yanında. Peki nedir bu su yönetimi? Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkımın en çok su kaynaklarını yok edeceği ve gelecek yüzyıllarda suyun en değerli meta olacağı yönünde varsayımlar varken, suyu sadece şişede gören Katarlılar ile neden suyumuzu yönetiyoruz?

Farkındayım İleri Haber okurları sabah çaylarını, kahvelerini alıp ağır teorik yazıları okumayı seven bir kitle. Çulhaoğlu, Yurtsever okurken aralarında böyle biraz light bir yazı. Ama açık konuşmak gerekirse AKP ekonomisi kara mizah dışında teorik yazacak bir derinlik vermiyor. Elbette; “sermayenin talepleri”, “reorganizasyon” vs. gibi kavramları bol bol kullanarak yazıyı zenginleştirebilirdim ama maalesef yaşananlar bir komedi. Ama bu komedinin bir başka yüzü var, tam anlamıyla esnaf ekonomisi, “onu sattım bunu sattım” diyeceğim ama yurdumun esnafı bile leğen satarken “abla bana bunun gelişi şu kadar, vallahi kurtarmıyor” hesabı yapar. Bu öyle de değil; “sana hediyeler vereyim sen bana uçak ver, Doğuş sana AVM satsın, ben Doğuş’a bulurum bir ihale, Tamimce 7 yıldır ödeme yapmadı ama olsun siz ortak olun. Para mı? Paranın lafı mı olur sizden de tahsil etmeyiz”

Tüm bu kafa karışıklığı yaratan bu açıklamalara yapılan eleştiriler ise Erdoğan tarafında tek bir cümle ile geçiştirildi: “Ben Varlık Fonu'nun da başkanıyım.”

Başkanlık rejiminde Merkezi Hal Komisyonu'nun başkanlığını devralan kişinin, Varlık Fonu Başkanlığı'na bir itirazımız yok ama tüm dünyada Varlık Fonu’nun sahibi “gelecek kuşaklardır”. Yani Erdoğan gelip geçicidir ancak bu ülkenin varlıklarının sahibi halktır. Hatta gerçek tanımıyla şu anda yaşayan halk değil sonraki halktır.

İşin garip yanı ise hafif ırkçı göndermelerle anılan Katarlılar tüm dünyada Varlık Fonu’nu en profesyonel yürüten ülkelerden birisidir. O kadar profesyonel yönetilir ki, 2017 yılında Sabah, Yeni Şafak vb. gazeteler “Katar’dan 100 milyar dolar geliyor” yazdığı zaman, Katar Varlık Fonu Başkanı; Dünya ekonomisinde risklerin arttığını, Varlık Fonu'nu riske etmemek için gelişmekte olan ülkelerdeki tüm yatırımlarını tasfiye edeceklerini, artık sadece ekonomik gücü belirgin olan ülkelere yatırım yapacaklarını belirtmişti. Misal Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens’e milyarlarca dolar vererek ortak olmaları da bunun göstergesi. Yani Katarlılar bize “dost” ama Almanlar bu işi bilir diye varlık fonlarını onlara emanet ediyor. Halbuki aklı olan bizim yerli otomobil TOGG’a para yatırır. 4 çekişli araba mis gibi.

Sonuçta özel sektörün malının satılması kamuyu neden ilgilendirir bilinmez ama esaslı yurt dışı anlaşmaların eskiden Meclis’te onaylanması gerekirdi. Elbette şu denebilir: “AKP/MHP oyları ile Meclis'ten de geçerdi, ne farkı var?” Elbette Meclis'ten de geçerdi ama en azından Meclis'ten ne geçtiğini yazılı bir şekilde biz de öğrenirdik.

Şimdi neye imza atıldığını bilmediğimiz için üzerine sadece fikir yürütüyoruz. İktidarın mini minnacık ortağı garibim Perinçekgiller bile Aydınlık Gazetesi’nde isyanlarda, “yoksa suyumuzu mu sattılar” diye. Perinçek’i bile susuz bırakan iktidar, elbette hepimiz için bir kaygı nedeni.

Peki iktidarın diğer ortağı Bahçeli’nin bu anlaşmalara tepkisi ne oldu? “Alaattin Çakıcı bizim davamızdır, ülkücü çocuğudur, Katarlılara sattırmayız.” 

Yorumlar (1)
bosver 2 ay önce
AKP nin bu memleket verdigi zarari hicbir dusman vermemistir.. AKP gitmeli ve yaptigi tum anlasmalar ve yaptigi kanun degisiklikleri hemen iptal edilmeli .. memleket elden gidiyor
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12