banner26

CHP'den Tank Palet baskını!

Partisinin 25 milletvekiliyle Tank Palet’in özelleştirilme kararına karşı Sakarya’da eylem gerçekleştirip basın açıklaması düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Fabrikayı verirseniz, ant olsun, milletvekili arkadaşlarımla yeri göğü inletiriz” dedi.

SİYASET 11.01.2019, 21:33 11.01.2019, 21:50
366
CHP'den Tank Palet baskını!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un öncülüğünde, partinin 2 genel başkan yardımcısı da dahil olmak üzere 25 milletvekiliyle Sakarya’ya gelerek Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi. 

KATILAN MİLLETVEKİLLERİ

Eyleme CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un yanı sıra; Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ankara Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya katıldı.

TANK PALET TSK DEMEK

CHP Sakarya İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, Harb-İş Sakarya Şube’sinin önüne kadar yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan CHP heyeti adına önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba söz aldı. Ağbaba, Tank Palet Fabrikası’nın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) demek olduğunu kaydetti ve kararı bu nedenle meşru bulamayacaklarını ifade etti. Parti olarak bu süreçte Harb-İş Sendikası ile fabrika işçilerinin yanında yer alacakları sözünü veren Ağbaba, şöyle konuştu:

KATAR’A TAŞERON OLAMAZ

“2’nci Ordu Komutanlığı özel firmaya ya da başka bir devletin emrine verilip özelleştirilemiyorsa Tank Palet Fabrikası da özelleştirilemez, özelleştirilmesi düşünülemez. Satmak vatana ihanettir. Eğer bu kararı destekliyorsanız Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet ediyorsunuz demektir. Bu bir siyasi parti meselesi değildir. Fabrikanın satışına hep birlikte karşı çıkmalıyız. Tank Palet işçisi Katar’a taşeron olamaz.”

FABRİKAYI VEREN HAİNDİR

Ağbaba’dan sonra konuşan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da konunun parti meselesi olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, “Bu, Kurtuluş Savaşı’nda destan yazan Sakarya’nın, bu milletin meselesidir” diye konuştu. BMC ve Ethem Sancak hakkında da ağır ifadeler kullanan Özkoç, firmaya Katar’ın ortak olduğunu, ayrıca büyük hisseli bir ortağın daha bulunduğunu, devletin de verdiği teşviklere rağmen yine de firmanın hazır bir fabrikayı istediğini söyledi ve “Sana bu fabrikayı veren vatan hainidir” ifadelerini kullandı. 

YERİ GÖĞÜ İNLETİRİZ

Sürecin takipçisi olacaklarını ve özelleştirmeye asla müsaade etmeyeceklerini de dile getiren Özkoç, “Fabrikayı verirseniz, ant olsun, milletvekili arkadaşlarımla yeri göğü inletiriz” sözleriyle tepkisini gösterdi. Özkoç, eyleme katılan ve özelleştirme kararına karşı çıkan herkese teşekkürlerini sundu ve fabrikadaki son durumla ilgili şu iddiaları gündeme getirdi: 

EMİR GELDİ İDDİASI

“Tank Palet Fabrikası’na dün itibariyle bir emir gelmiş midir? Tank Palet içerisinde Marmara Bölgesi dışına gitmek isteyen işçilerin tespit edilmesi için bir çalışma yapılmış mıdır? Bu emir gizli kalmak koşuluyla iletilmiş midir? Burada işçisi, mühendisi, sendikası, her bir neferi ne istenildiyse yaptı. Sen, şimdi kendi personeline değil, Katar’ın ordusuna mı güveniyorsun? Vatanın evladına, işçisine, fabrikasına kıyma, onların arkasında dur.”

BU İŞÇİ VATAN EVLADI

Özkoç, fabrika işçilerinin dostu olduğunu, onlarla sürekli iletişime geçtiğini kaydetti ve bütün imkanları ve hakları korunsa dahi fabrikanın başka milletin ordusuna verilmesine karşı olduklarını ifade etti. İşçilerin tutumunu takdir ettiğini belirten Özkoç, “İşte bu işçi vatan evladıdır” ifadelerini kullandı. Özkoç, Sakaryalı olmaktan gurur duyduğunu ve fabrika işçilerinin hakkını sonuna kadar savunacağını belirterek sözlerini tamamladı. Furkan PARA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu