banner26

AİHM Osman Kavala hakkındaki özgürlük kararına itirazı reddetti

AİHM, Osman Kavala için verdiği hak ihlali kararına Türkiye tarafından yapılan itirazı reddetti. Kavala daha sonra başka bir dosyadan tutuklama kararı daha verildiği için tahliye edilmiyor.

TÜRKİYE 12.05.2020, 20:53
11
AİHM Osman Kavala hakkındaki özgürlük kararına itirazı reddetti

Tutuklu iş insanı Osman Kavala için özgürlük kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin yaptığı itirazı kabul etmedi.

AİHM, geçen yıl 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde açıkladığı kararla, Osman Kavala’nın Gezi Parkı süreci nedeniyle tutuklanması ve cezaevinde geçirdiği süreyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ihlal edildiğine hükmetmişti.

Türkiye, üç aylık sürenin sonunda karara itiraz etti. T24’te yer alan habere göre, AİHM’de üç yargıçtan oluşan panel, dosyayı Büyük Daire’ye götürmeye gerek görmeden itirazı reddederek kararı kesinleştirdi.

Gezi davasında tahliye kararı verilmesinin ardından serbest kalması gereken Osman Kavala hakkında, Barkey adıyla anılan dosyadan tutuklama kararı verildi. Oysa Kavala, söz konusu dosyadan da, kanun gereği 2 yıldan fazla tutuklu kalamayacağı için daha önce tahliye edilmişti.

AİHM’in Türkiye’nin yaptığı itirazı reddetmesi, Kavala’nın tahliye edilmesine yol açamayacak. AİHM kararının ardından Osman Kavala hakkında, 2 yıl 4 ay tutuklu kaldıktan sonra Gezi Parkı dosyasından tahliye kararı verilmişti. Ancak Kavala, henüz cezaevinden çıkarılmadan, bu kez “casusluk” iddiasıyla bir kez daha tutuklanmıştı. Kavala yaklaşık 3 yıldır tutuklu. 

Kaynak: Gazete Duvar
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı az bulutlu