Tacizci avukata 50 bin TL ceza

Sürekli olarak alacaklı avukatlar tarafından artık taciz boyutuna varan aramalar vatandaşı canından bezdirdi. 

Avukatların işin boyutunu bir üst kademeye taşıyarak aile üyelerini de aramaya başlaması ile bardağı taşıran son damla oldu. Bu süreçte yeğenine mesaj atan avukatı şikayet eden bir kişi, 50 bin TL tazminat kazandı.

Söz konusu gelişmeyi Avukat Sibel Sevinç Deveci Özçelik, sosyal medya hesaplarından paylaşarak duyurdu. Özçelik paylaşımında, "Borçlunun yeğenine mesaj atan alacaklı avukatına; Kişisel Verilerin Korunması Kurulu tarafından 50.000 (ELLI BIN) TL idari para cezası uygulandı. Ailenizi, 7 silsilenizi rahatsız eden ofisleri şikayet edebileceğiniz emsal karar hemen aşağıda. Elden ele ulaştırın haklarınızı öğrenin" diye yazdı. 

ŞİKAYET SÜRECİ
Kanunsuz bir şekilde sürekli olarak borçlu olan kişileri arayarak artık rahatsızlık vermeye başlayan avukatları eleştiren Özçelik, şunları kaydetti:

"İlgili kişiye ait telefon numarasına kendisine ait olmayan içeriğin gönderilmesiyle ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 31/05/2019 tarihli ve 2019/166 sayılı karar özetinde “Kanunun 18’inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendi kapsamında 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir”dendi.

Kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında avukat savunmasında “Bir rakam hatası sonucunda SMS’i yeğene gönderdim” açıklamasında bulunsa da kurul savunmayı kabul etmeyerek “SMS’te kişisel verileri yer alan kişinin yeğeninin telefon numarası ile kendisine ait numada bir rakam değişikliği/yanlışlığı ile karıştırılmasının mümkün değil" karşı görüşü ile avukata 50 bin liralık ceza verdi. 

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen ceza ile kişisel verilerin korunma hakkının ihlal edildiği kabul edilerek emsal bir karara imza atılmış oldu." 

MAĞDURLARA TAVSİYE

Konu hakkında açıklama yapan avukat Sibel Sevinç Deveci Özçelik, Hukuk Bürosunu savcılığa şikayet etmek isteyen kişilere tavsiyede bulunarak “Adli yol için savcılığa başvurmanız gerekmekte. İdari başvuru için önce ilgili firmaya müracat zorunlu kılınmış. O nedenle kvkk.gov.tr adresini dikkatle inceleminizi öneriyorum" dedi.

Sibel Sevinç Deveci Özçelik ayrıca youtube kanalından da uyarıda bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol