Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasında, 26 Temmuz 1922'de başlayan ve 30 Ağustos'ta büyük zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 101'inci yılı tüm ülkede olduğu gibi Sakarya'da da törenlerle kutlanıyor.

Kutlamalar Sakarya Valiliği önünde Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Buradaki törene Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutan Vekili Albay Tarık Demirci, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

 Adapazarı Kültür Merkezi önünde devam eden törende Vali Karadeniz, Demirci ve Yüce törene katılanları selamladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos mesajının okunduğu etkinlikte, Piyade Üsteğmen Volkan Karlıdağ günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Kutlamalar, Büyükşehir Belediyesi bando takımı eşliğinde yapılan resmigeçitle sona erdi.

Saat 20.00'de de fener alayı düzenlenecek.

VALİ KARADENİZ'İN MESAJI

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Karadeniz'in mesajı şöyle:

26 Ağustos 1922 günü harekât emrinin verildiği ve 22 gün 22 gece durmadan kanlı çarpışmalara sahne olan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile başlayan ve eşsiz bir kahramanlık örneği gösterilerek yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen “30 Ağustos Zafer Bayramı” şanlı tarihimize yön veren ve milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği çok özel bir gündür.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve hiçbir emperyal baskıya boyun eğmeyen Aziz Milletiyle birlikte, bu zaferle vatan topraklarından düşmanın ayak izlerinin silinmesine ve Anadolu topraklarının bizlere ebedi yurt olarak kazandırılmasına önderlik etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük eden bu düşünce, bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol gösteren bir kararlılıkla, milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir âbidesi olarak tarihteki yerini bir kez daha tescillemiştir.

Her türlü imkansızlıklara ve yokluğa rağmen yedi düvele her dönemde meydan okuyan Aziz Milletimizin, bin bir zorlukla mücadele edilerek kurulan Cumhuriyet’imize bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkacağına, birlik ve beraberliğimize sarılarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartmak için var gücüyle çalışacağına ve her türlü badireyi aşmamızı sağlayacağına hiç şüphemiz yoktur. Atalarımızın canları pahasına vatan yaptıkları bu toprakların mirasçısı olarak bizler; milletimizin bağımsızlığı ve refahı için var gücümüzle çalışarak geleceğe daima umutla bakıyor ve sarsılmaz bir güvenle hiç durmadan hep birlikte yolumuza devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Büyük bir coşkuyla 101. yıl dönümünü kutladığımız bu tarihi günde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; bu vatanı canından çok severek toprağa düşen Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş Kahraman Gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor; Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.

Sakarya'da ilçelere ulaşım da zamlandı Sakarya'da ilçelere ulaşım da zamlandı
Editör: Tuncer Kalaycı