Sait Faik Abasıyanık’ın anısına 1964 yılından bu yana düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 69’uncusu Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenleniyor. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın jürisi, yaptığı değerlendirme sonucunda bu yıl yarışmaya başvuran 100 öykü kitabı arasından seçilen 10 kitaptan oluşan kısa listeyi açıkladı.

Jüride Doğan Hızlan (Jüri Başkanı), Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen, Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan yer alıyor. Bu yılki armağanın sahibi jürinin kısa listeye giren kitaplara ilişkin değerlendirmesi neticesinde Sait Faik’in vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanacak.

10 KİTAPLIK KISA LİSTE

Jürinin 100 kitap arasından seçtiği kısa liste alfabetik olarak aşağıdaki şekilde açıklandı:

'Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular başlıyor 'Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular başlıyor

- ‘Anatomi Dersi’, Ayşegül Devecioğlu (Metis Yayınları)
- ‘Bavula Sığmayan’, Nermin Yıldırım (Hep Kitap)
- ‘Debbağ’, Birgül Yansın Aslanoğlu (Hece Öykü)
- ‘Gençlik Güzel Şey’, Ekin Kadir Selçuk (İletişim Yayınları)
- ‘Hiçkuşu’, Melike Koçak (Can Yayınları)
- ‘Kışın Herkes Dürüsttür’, Murat Çelik (Everest Yayınları)
- ‘Korkma, Güzel Rüyalar da Var’, Mehmet Can Şaşmaz (Yapı Kredi Yayınları)
-  ‘Miyop’, Doğan Yarıcı (Yapı Kredi Yayınları)
- ‘Mutedil Dalgalı’, Ömür İklim Demir (Yapı Kredi Yayınları)
- ‘Ölümlünün Yaşam Fragmanları’, Asil Çam (Ketebe Yayınları)

SAİT FAİK HİKÂYE ARMAĞANI HAKKINDA

1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikâye kitabını seçerek ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’nı veriyor. Her yıl yazarın ölüm yıl dönümünde verilen Armağan, 2012'den bu yana Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile iş birliğiyle düzenleniyor.

2019 yılında ödül yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, öncelikle 10 kitaplık kısa bir listenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

Editör: Tuncer Kalaycı