Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden F-16 tipi savaş uçakları ve modernizasyon kitleri satın alma girişimi ile ilgili muhalif tutumuyla tanınan ABD Kongresi'nin etkili isimlerinden Senatör Bob Menendez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bundan böyle NATO müttefiklerine ve komşularına karşı "daha az kavgacı" bir tavır takınması halinde, söz konusu satışın yapılmamasına yönelik fikrini değiştirebileceğini dile getirdi.

Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim galibiyeti ile ilgili sorularını yanıtlayan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, "Şimdi önemli olan Erdoğan'ın Türkiye ile nasıl bir geleceğe yöneleceği. Bugüne dek izlediği rotayı değiştirmek isterse bunu görmek için sabırsızlanırım" ifadelerini kullandı. Demokrat Partili Menendez, Erdoğan'ın, bugüne dek sergilediği tavrı devam ettirmesi durumunda ise "sahip olduğu tutumu" savunmaya devam edeceğini belirtti.

Orta Amerika'yı sel vurdu; en az 30 ölü Orta Amerika'yı sel vurdu; en az 30 ölü

NATO üyesi Türkiye, 2021 yılının Ekim ayında, ABD'li silah üreticisi Lockheed Martin şirketine, toplam değeri 20 milyar dolar olan F-16 savaş uçakları ile 80 modenizasyon kiti satın almak için başvuruda bulunmuştu.

Ancak söz konusu satış anlaşması, Bob Menendez'in başını çektiği bir grup Kongre üyesinin karşı çıkması sebebiyle bugüne dek imzalanabilmiş değil. Menendez ve diğerleri bu tavırlarına gerekçe olarak Ankara'nın, İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmasına, ülkede gazatecilerin tutuklanmasına ve Yunan hava sahasına yönelik ihlallerine işaret ediyor.

Editör: Tuncer Kalaycı