Karasu-Köstence Ro-Ro seferleri başladı Karasu-Köstence Ro-Ro seferleri başladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı (DİSK) Birleşik Metal İş Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) Şubat ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasının sonuçları yayımlandı. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmenin günlük maliyeti 325 lirayı aştı.

BİSAM'dan yapılan açıklamada, araştırmanın sonuçlarına ilişkin şu bilgiler verildi:

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Mart 2023 harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Mart 2023 için 9 bin 752 liradır. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 33 bin 754 lira olarak gerçekleşmiştir.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2.649 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 2.541, 15-18 yaş bir genç için 2.743, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.820 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 9 bin 752 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 33 bin 754 liraya ulaşmaktadır.

GÜNLÜK HARCAMA GEREKSİNİMİ 325 LİRA

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2.385 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 2.276, 15-18 yaş bir genç için 2.471, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.651 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 8 bin 782 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 30 bin 379 liraya ulaşmaktadır.

Günlük harcamalarda Mart 2023’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 114,60 liralık harcama gereksinimi ile oluşturmaktadır. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 61.60 liradır. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 61.26 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 23.4 liradır. Katı yağ ve sıvı yağ ise 19.44 liralık masraf yapılması gereken ürün gruplarıdır. Yumurta için 7.82, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 9.1 lira harcama yapılması gerekmektedir.

Editör: Tuncer Kalaycı