Sinemalarda yarın 9 yeni film vizyona girecek Sinemalarda yarın 9 yeni film vizyona girecek

Sakarya’da sanat adına önemli çalışmalara 28 yıldır imza atan Sakarya Güzel Sanatlar Derneği  fotoğraf sanatında ülkede önemli yeri olan Adapazarı’lı Grup 5 adına fotoğraf yarışması düzenledi.

Türkiye’de fotoğrafın gelişmesinde  1960’larda “Adapazarı’lı Grup 5” kurucuları Hüsnü Gürsel, İbrahim Zaman, Naci Sevinç, Mümtaz Ertürer, Hayri Yazıcıgil ve Cemal Turgay önemli paya sahip oldular.. İstanbul’un ilgisini çeken çalışmaları ile Türkiye Fotoğraf Müzesi’nde özel yer alacak kadar iz bıraktılar. Meydan Larousse, Hayat Dergisi ve Türkiye’nin tanıtılmasında turizm fotoğraflarıyla da ulusal ve uluslararası üne kavuştular. Konu ile ilgili toplantı düzenleyen SAGÜSAD Başkanı Ünal Dabak :’’SAGÜSAD olarak biz de 28 yıldır onların izinden yürüyoruz. Bu yarışma Grup 5’in anısını yaşatmak, unutmamak, unutturmamak amacıyla düzenlendi. Yarışmanın Konusu: Sokaklar;  satıcıların dolaştığı, çocukların koşuşturduğu, futbol oynadığı, balkondan sarkan çiçeklerin olduğu, komşuların sohbet ettikleri, gece ışıklandırılmış rengarenk sokakları objektifleriniz ile buluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin sokaklarını artık gelişmiş objektifleri olan cep telefonlarıyla kaydettiğiniz fotoğraflarla da yarışmaya katılabilirsiniz..

Yarışma, Sakarya Güzel Sanatlar Derneği (SAGÜSAD) tarafından Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile yapılacaktır. Son katılım tarihi 7 Mayıs olan yarışma Koşulları TFSF web sayfasında yer alıyor.

Editör: Tuncer Kalaycı