DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan seçim çalışmaları için gittiği Balıkesir’de Millet Buluşması’nda konuştu. Cumhurbaşkanlığı yarışını birinci turda bitirme çağrısı yapan Babacan, AK Parti’nin seçim vaatlerini, ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın son gösterisinde anlattığı bir hikâyeye benzetti. “İktidarda değilmiş gibi çalışmaya şimdi başlıyor” diyen Babacan, “Aynı Cem Yılmaz’ın dayısı gibi kaza yapıyor. Bir de gelmiş bizimle şoförü arıyor” ifadelerini kullandı.

Babacan şunları söyledi:

‘Oylarımızı zayi etmeyelim, birinci turda bu işi bitirelim’

“Aslında önümüzde bir referandum var. Birinci pusulada iki tercih var: Sayın Erdoğan ve Sayın Kılıçdaroğlu. Gerisi teferruat. İkinci pusulada Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı var. Gerisi teferruat. Gerisinin zaten ülke yönetme iddiası yok. Çok dikkat edelim. Oylarımızı zayi etmeyelim. Tercihimizi net ve açık yapalım. Birinci turda bu işi bitirelim.”

‘5 senede yapamadığını 5 haftada yapmaya çalışıyor’

“İktidar şimdi bir sürü vaatler sıralamaya başladı. Parça parça destekler açıklıyorlar. Günaydın… Baktılar ki pabuç pahalı, bu seçim önceki seçimlere benzemeyecek, son 5 senede yapamadığını 5 haftada yapmaya çalışıyorlar. Kandıramazsınız. Seçime kalmış 20 gün, 20 senedir yapmadıklarını 20 güne sığdırmaya çalışıyorlar. Bu millet kanmayacak.”

Bahçeli'den DEM Parti için kapatma çağrısı Bahçeli'den DEM Parti için kapatma çağrısı

Esprili gönderme: ‘İktidar aynı Cem Yılmaz’ın dayısı gibi’

“Cem Yılmaz, son gösterisinde dayısını anlatıyor. İktidar aynı Cem Yılmaz’ın dayısı gibi. Cem Yılmaz’ın dayısı araba kullanırken kaza yapıyor. Camdan fırlıyor gidiyor. Uyanıp bakıyor uzakta bir kaza olmuş. Arabanın yanına gidip soruyor, ‘Ne oldu?’. Polis, ‘Kaza oldu, yaralılar var ama şoförü bulamıyoruz’ diyor. Cem Yılmaz’ın dayısı da ‘Haydi beraber arayalım bari’ diyor, başlıyorlar şoförü aramaya… Sayın Erdoğan, şoförü aramayın boşuna. Aynaya bakın yeter. Bu kazayı siz yaptınız. Kazayı yapmış, bir de gelmiş bizimle beraber şoförü arıyor. Ne diyor? ‘Dış güçler’ diyor. ‘Falancalar sebep oldu’ diyor. Tek yetkili, tek imzalı olduğunuz gün ülkeyi yoldan çıkardınız, şarampole yuvarladınız. 86 milyonu yaraladınız. Herkes krizlerde yara aldı. Sizin bundan sonra yapacağınız tek bir şey var Sayın Erdoğan: Bir durun artık. Bir susun artık. Siz iyisiyle, kötüsüyle şu kaza alanını bir terk edin; biz yapacağımızı yapalım.”

‘Çalışan Türkiye’nin sesiyiz, çalışanın halinden anlıyoruz’

“Hiç merak etmeyin, öyle ‘dış güçler, iç güçler’ diye bahaneler üretmeyeceğiz. Enkaz edebiyatı da yapmayacağız. Kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız. Çünkü biz çalışan Türkiye’nin sesiyiz. Çalışanın halinden anlıyoruz. Endişeye mahal yok. Enflasyon için bakkalları, kasapları suçlamayacağız. Kuru soğan depolarına baskın yapıp ‘Soğanın fiyatını siz yükseltiyorsunuz’ demeyeceğiz. Enflasyonun yegâne sebebi kötü yönetimdir. Ortak akılla, hukukla, bilimle işimizi yapacağız. Ülkeyi öyle bir yöneteceğiz ki sadece Millet İttifakı’na, Sayın Kılıçdaroğlu’na destek verenler değil, 86 milyon kazanacak.”

‘Enflasyonu indireceğiz, yoksulluğu bitireceğiz’

“Endişeye mahal yok, çözüm bizde. Adaleti getireceğiz. Hakkı düştüğü yerden kaldıracağız. Enflasyonu düşük tek hanete indireceğiz. Mutlak yoksulluk bir dönem nasıl sıfırlandıysa, yine aynısını gerçekleştireceğiz. Türkiye’yi mutlu insanların ülkesi yapacağız. Türkiye’yi huzurun, güvenin, özgürlüğün, zenginliğin ülkesi yapacağız. Türkiye’yi dünyanın yıldızı yapacağız.”

‘AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımızın 3Y’nin yaygınlaştığı bir ülke görmek istemiyorlardı’

“Bazı evlerde ‘Elim CHP’ye gitmiyor’ diye bir söz var. Ama çok daha fazla hanede ‘Elim Erdoğan’a artık gitmiyor’, ‘Elim artık AK Parti’ye gitmiyor’ diyen milyonlarca vatandaşımız var. Bunu biliyorum. Çünkü bir zamanlar AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımız, ‘Yasaklarla, yoksullukla, yolsuzlukla mücadele edin’ diye o desteği verdi. Şimdi dönüp dolaşıp yasakların, yoksulluğun ve yolsuzluğun yaygınlaştığı bir ülke görmek istemiyorlardı ki. O 28 Şubat zihniyetine karşı dik duruş için o desteği verdiler. Şu anki hükûmetin 28 Şubatçılarla kol kola gezeceğini nereden bilebilirlerdi?”

‘Size evladınız Burak Dalgın’ı getirdim’

“Balıkesir hem sanayide hem tarım ve hayvancılıkta hem de turizmde yükselecek. Balıkesir’in gençleri geleceklerini başka şehirlerde aramayacak. Balıkesirli üretici, binlerce süt hayvanını mezbaha yoluna sokmayacak. Kaz Dağları yağmalanmayacak. Çünkü size, sizin evladınızı getirdim: Ortak listeden adayımız Burak Dalgın. DEVA Partisi’nin kurucularından, genel başkan yardımcımız, yol arkadaşımız ve milletvekili adayımız. Balıkesir’in derdini de huzurunu da diğer vekillerimizle beraber Burak Bey de üstlenecek. Hep beraber kardeşçe, omuz omuza çalışacaklar.”

Editör: Tuncer Kalaycı