AKP'nin seçim işlerinden sorumlu isim Ali İhsan Yavuz, 28 Mayıs'ta sonuçların bir saat içinde alınabileceğini söyledi.

2019'da İstanbul seçimlerinin tekrarı sürecinde "Hiçbir şey olmasa bile bir şey olmuştur" sözleri ile hafızalara kazınan 14 Mayıs'taki seçimlerde yurt dışı oylarının sayıldığı ATO Congresium'da sandık müdahale girişiminde bulunduğu iddia edilen AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, açıklamalarda bulundu. 

Anadolu Yayıncılar Derneği'nin buluşmasında gazetecilerle bir araya gelen Yavuz, "28 Mayıs’taki seçimde pusula küçük, tek zarf, tek pusula. Kargaşa yok ortada. Bir saatte sonuçları alırız" dedi.

Erdoğan-Bahçeli buluşuyor önemli kararlar bekleniyor Erdoğan-Bahçeli buluşuyor önemli kararlar bekleniyor

14 Mayıs seçimlerine işaret ederek geçersiz oyların varlığında bir metreyi geçen pusulanın da etkili olduğunu söyleyen Yavuz, "İstanbul pusulasının altına 30 tane milletvekili adayı yazıyorsun. Onun için yeni makinelere kafa yormamız gerekiyor. Yeni tabloda, hem pusulaya ilişkin hem Siyasi Partiler Yasası’na ilişkine yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. 50 parti müstakil olarak seçime katılsa nasıl oy kullanacaksın, hangi zarfa koyacaksın, nasıl sandığa atacaksın?" ifadelerini kullandı.

'MİLLET İTTİFAKI DAĞILIR'

Hürriyet'ten Selçuk Böke'nin haberine göre 14 Mayıs seçimlerini de değerlendiren AKP'li Yavuz, "Millet İttifakı’nı kastederek söylüyorum, birçok genel başkan değişir. Millet İttifakı’nın partileri ve tabanlarında tam bir muhasebe süreci başlar. Birçok partinin durduğu yer değişir. Millet İttifakı dağılır. Yeni ittifaklar kurulur. Parlamenter sistem artık tartışılmaz" iddiasında bulunurken, tüm bunların Türkiye'nin hayrına olacağını savundu.

Editör: Tuncer Kalaycı