60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’da yarışacak 10 film açıklandı. Bu yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirecek festivalde ön jüri (Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav) festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 10 yapımını seçti.

Zeki Demirkubuz’un ‘Hayat’ filmi yarışmanın en merak edilen yapımları arasında.

Merakla beklenen Zeki Demirkubuz’un ‘Hayat’ filmi ilk gösterimini Antalya’da yapacak. Şu aralar Venedik Film Festivali’nde gösterilen ‘Tereddüt Çizgisi’ ile ‘Yurt’ da festivalin Ulusal Yarışması’nda yer alacak diğer filmler.

Bu üç filmle birlikte festivalde Altın Portakal için yarışacak diğer filmler ise şöyle: Kıvanç Sezer’in ‘8×8’, Melisa Önel’in ‘Aniden’, Mete Gümürhan’ın ‘Beraber’, Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Bildiğin Gibi Değil’ , İsmail Güneş’in ‘Kurban’, Cemil Ağacıkoğlu’nun ‘Son Hasat’, Miraç Atabey’in ‘Zamanımızın Bir Kahramanı’.

Yarışma filmlerinden ‘8×8’, ‘Bildiğin Gibi Değil’, ‘Hayat’, ‘Kurban’ ve ‘Zamanımızın Bir Kahramanı’ dünya prömiyerlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak. Festivalde ilk filmlerini gerçekleştiren yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise ‘Beraber’, ‘Yurt’ ve ‘Zamanımızın Bir Kahramanı’ filmleri değerlendirilecek.

Ayşe Kulin: “Daha iyi bir insan olmak için kitap okuyun” Ayşe Kulin: “Daha iyi bir insan olmak için kitap okuyun”

Festivalin jüri başkanı Demet Akbağ

Demet Akbağ’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 945 bin TL tutarındaki ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Geçen yıl olduğu gibi Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Ödüller 14 Ekim akşamı düzenlenecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.