Antalya’da sabaha karşı ev baskınlarıyla Emek Partisi, Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi, SOL Parti, DİSK/Emekli-Sen ve Eğitim Sen üye ve yöneticisi 30 yakın kişi gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesinin 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için yapılan anmaya katılım olduğu düşünülüyor.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Şube Örgütlenme Sekreteri Çigdem Altıntaş Peker, önceki dönem yöneticileri Kadir Öztürk, Hasan Taşkın, işyeri temsilcisi Yaşar Sarıpınar ve Emek Demokrasi Güçeri bileşenleri kurum üyeleri de gözaltına alınanlar arasında

İzmir'de sınır davasını Çiğli kazandı İzmir'de sınır davasını Çiğli kazandı

Gözaltılara ilişkin SOL Parti'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Deniz Gezmiş anması nedeniyle Antalya'da aralarında il yönetim kurulu üyelerimiz Öykü Ağtaş ve Sabri Kırdar'ın da olduğu 24 kişi gözaltına alındı. Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı Denizler'in yolundayız, bağımsızlık yolundayız..."

Türkiye İşçi Partisi (TİP) açıklamasında ise, şu ifadeler kullanıldı:

"Deniz Gezmiş anmasına katıldıkları gerekçesiyle aralarında Türkiye İşçi Partisi üye ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda mücadele arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Bilinmelidir ki bu baskılar bizi yıldıramaz. Yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın."