Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Ricardo Gutierrez, Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğü ile TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın tutuklanması konusunda açıklamalarda bulundu. Gutierrez, seçimlerden bu yana Türkiye'de basın özgürlüğü alanında daha fazla gerileme kaydedildiğini söyledi.

Gutierrez, 20'den fazla uluslararası medya özgürlüğü ve gazetecilik kuruluşunun, İspanya'nın dönem başkanlığını devralacağı AB Konseyi'ne Türkiye ile kurulacak ilişkilere dair çağrısını hatırlatarak, "Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Avrupalı hükümetlere ve politika yapıcılara, medya özgürlüğü ve temel hakların geliştirilmesinin Türkiye ile gelecekteki ilişkilerin merkezinde yer almasını sağlamaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Türkiye'deki yetkililere seslenen Gutierrez, "Taahhütlerinize riayet edin. Nisan 2016'da Avrupa Konseyi'nin gazetecilerin güvenliğine ilişkin tavsiyelerini imzaladınız. Bu tavsiyeleri uygulamak için neyi bekliyorsunuz? Rusya’dan da daha fazla olmak üzere basın özgürlüğüne dair standartların en çok ihlal edildiği Avrupa ülkesindeki basın özgürlüğünü iyileştirmek için neyi bekliyorsunuz? Şimdi hareket geçme zamanıdır" diye konuştu.

ÇGD 2023 yılının başarılı gazetecilerini belirledi ÇGD 2023 yılının başarılı gazetecilerini belirledi

2015 yılından bu yana Türkiye'de 200 basın özgürlüğü ihlali yaşandığını ve yedi gazeteci cinayeti işlendiğini söyleyen Gutierrez, "Hâlâ 57 gazeteci cezaevinde. Bu korkunç bir durum. Avrupa'daki en kötü durum. Bu gidişatı iyileştirmek için hiçbir adım atılmıyor. Bu gazetecilerin haklarıyla ilgili değil, Türk yurttaşlarının özgür, güvenilir ve bağımsız habere erişim hakkıyla ilgilidir" diye devam etti.