Deprem harcamaları sebebiyle bu yıl vatandaşlardan iki kez Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasına karar verildi. Ek MTV ödemesinin ilk taksit ödemesi dündü. CHP yasanın çıkmasının ardından, kararın “anayasaya aykırı” olduğunu belirterek kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Ancak ilk ödeme gününün geçmesine rağmen AYM henüz bir karar vermedi. MTV ödemesini geciktiren vatandaşların vergisine her ay için yüzde 1,4 gecikme faizi eklenecek.

Ek MTV’de iptal kararı çıkarsa ödenen vergi geri alınabilir mi?

AYM’nin son ödeme gününün geçmesine rağmen henüz bir karar vermemiş olması, vatandaşların vergiyi ödeyip, ödememek arasında kalmasına sebep oldu.  Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, AYM’nin kararı iptal etmesi halinde ödenen vergilerin geri alınabileceğini ancak bunun için mükellefin dava açması gerektiğini belirtti.

Yoksulun enflasyonu zenginin iki katı Yoksulun enflasyonu zenginin iki katı

Dava açma süresi bugün sona eriyor

Ek MTV düzenlemesine yönelik itiraz ve dava açma süresi 7 Eylül Perşembe (bugün) günü sona eriyor. Ek MTV’nin ileride Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi halinde para iadesinin sadece 7 Eylül’e kadar dava açanlara yapılacağını, ödemede bulunup dava açmamış olanlara ise iade yapılmayacağına dikkat çeken Gündoğan, “Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediği için ek MTV iptal edilse dahi iade için vatandaşlara hak doğurmuyor. Vergi iadesi de yasa gereği sadece dava açanlara yapılıyor ” dedi.