Orta Vadeli Program (OVP) uygulamaları arasında yer verilen kredi kartı kısıtlamasına ilişkin simülasyonların bankalarca çalışılmakta olduğuna ilişkin ilk işaretler gelmeye başladı.

OVP'de kredi kartı konusu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıkladığı Türkiye ekonomisinin 3 yıllık hedef ve politikalarını kapsayan, enflasyonla mücadele, sıkı para politikası ve dalgalı döviz kuru uygulamasının süreceğinin vurgulandığı önceki günkü OVP sunumu sırasında programda "Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenlenecektir" maddesinin de bulunduğu açıklanmıştı. 

Müteahhitlerden çimento fiyatlarına tepki! Müteahhitlerden çimento fiyatlarına tepki!

Milliyet gazetesi bu açıklamaların ardından Perşembe sabah saatlerinde birçok bankanın," özellikle yüksek limitli kredi kartı sahiplerine kart limitlerinin düşürüldüğüne ilişkin mesajlar gönderdi[ğini]" duyurdu.

Öğle saatlerine doğru ise bu mesajların "sehven" (yanlışlıkla) gönderildiğine ilişkin yeni mesajlar, kredi kartı sahiplerine SMS ile bildirildiği haberleri geldi. 

"Yanlışlık" yok!

Ancak, OVP'de açıkça dile getirilmiş olması ve program açıklanmadan aylar önce kredi kartlarını bankalarca zaman zaman nakit çekime kapatılmış, kredi kartı asgari ödeme ve kullanım limitlerinin artırılmış, taksit sayısı azaltılmış olmasını göz önüne alan yorumcular mesajların yanlışlıkla" gönderildiği açıklamasına karşın kredi kartlarının kullanımında daha önce görülmemiş sınırlamaların gündemde olduğunu ileri sürüyor. 

Milliyet gazetesinde yer alan yorum, bu yöndeki işaretlerin Merkez Bankası'nın son enflasyon raporunda verildiğini kaydediyor. Raporda "Bireysel kredi yıllık büyüme oranı yüzde 80'lere ulaşmıştır. Son dönemdeki bireysel kredi büyümesinin yıllık yüzde 186.6 büyüme oranına ulaşan kredi kartı harcamaları ağırlıklı olduğu görülmektedir" denildiğini hatırlatan gazete, temmuzda kamuoyuyla paylaşılan bu raporun ardından ağustostaki 7.5 puanlık yüksek faiz artırımı sonrası, kredi kartı referans faiz oranının aylıkta yüzde 2.26'ya, kredi kartı gecikme faizinin de aylıkta yüzde 2.81'e, yıllıkta yüzde 40.1'e yükseldiğini hatırlatıyor.

Muhtemel önlemler

İktisatçılar getirilebilecek önlemler arasında yurttaşları harcamalarını frenlemeye sevk edecek şekilde kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarının yükseltilmesi, ya da kullanılacak kredi miktarının düşürülmesi gibi yönetmelerin gündeme gelebileceğini ya da asgari ödeme tutarlarının şimdiki oran olan dönem borcunun yüzde 40'ından daha da yukarı çekilebileceğini öngörüyor.