Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, iflas eden esnaf sayısına ilişkin veriler paylaştı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Ağbaba, "Bu yılın ilk 3 ayında meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı en az 35 bin 774 olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk üç ayında meslekten terkinini yapan esnaf sayısı 7 bin 67 olurken, sicilden terkinini yapan esnaf sayısı ise 28 bin 707 oldu. Bu yılın ilk 3 ayında 35 bin 774 esnaf iflası, 2019’dan bu yana en yüksek 3 aylık esnaf iflası oldu" bilgilerini paylaştı.

Başkanlık sistemine işaret eden ve Erdoğan'ın açıklamasını da hatırlatan Ağbaba, "AKP Genel Başkanı Erdoğan 2018 seçimlerin öncesinde ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şununla bununla nasıl uğraşılır göreceksiniz’ demişti. Başkanlık sistemi ile dünyanın en büyük 3 ekonomisi arasına gireceğimiz iddia edilmişti. 5 yıllık toplam iflas, nüfusu 583 binin altında alan 44 ilin nüfusundan daha fazladır" dedi.

5 YILDA 583 BİN İFLAS

Ağbaba, devamında şu ifadeleri kullandı:

"Lakin Türkiye son 5 yılda tarihinin en büyük ekonomik krizin yaşarken, küçük esnafımızda bu krizden payını almış oldu. Öve öve bitirilemeyen başkanlık sisteminde aradan geçen 5 yıldan bugüne tam 583 bin 314 esnaf iflas ederek ekmek teknesini kaybetmiş oldu."

'FAİZLER SİLİNECEK'

Özel'den  Sinan Ateş soruları: Arsızlar yanıt versin Özel'den Sinan Ateş soruları: Arsızlar yanıt versin

Partisinin vaatlerine de açıklamasında yer veren Ağbaba, "14 Mayıs seçimlerinden hemen sonra esnaflarımız nefes alabilmesi için, ekmek teknelerini kaybetmemeleri için yapacağımız ilk iş bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarının faizleri silinecek. Ayrıca iş yeri kira ödemelerinde stopaj oranını sıfırlayacağız. Esnafımızın emekli olabilmesi için en son 2000-2008 arası için uygulanan geriye doğru borçlanma hakkını, ticari sicil kayıtlarına ve esnaf odalarına bağlı kalınan süreleri göz önünde bulundurarak tanıyacak, 9 bin gün prim eşitsizliğine de son vereceğiz" sözlerine yer verdi. 

Editör: Tuncer Kalaycı