İngiltere’nin büyük kentlerinden biri olan Birmingham’ın belediye meclisi, bugün 760 milyon poundluk ‘eşit ücret ödemeleri’ sebebiyle iflas ettiğini duyurdu.

DHA'nın haberine göre, Avrupa’nın en büyük yerel yönetimlerinden biri olan Birmingham Belediye Meclisi'nden bugün yaptığı açıklamada “Meclis, hâlâ bugüne kadar tahakkuk eden eşit ücret yükümlülüğünü (650 milyon ile 760 milyon arasında) finanse etmesi gereken bir konumda, ancak bunu yapacak kaynaklara sahip değil” denildi.

İran'dan İsrail'e SİHA ve füzelerle misilleme İran'dan İsrail'e SİHA ve füzelerle misilleme

Açıklamada, yetkililerin halihazırda mevcut olan harcama kontrollerini sıkılaştıracağını ancak iflasın, savunmasız kişilerin korunması ve yasal hizmetler dışındaki tüm yeni harcamaların derhal durdurulması gerektiği anlamına geldiği vurgulandı.

İKRAMİYE ÖDEMELERİ, TAMİRAT İŞLERİ...

Belediyede çalışan ve çoğunluğu kadın olan yüzlerce kişi, 2012 yılında İngiltere Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak erkek egemen rollerde çalışan personele verilen ikramiyeleri alamadıklarını beyan etmişti. Yüksek Mahkeme ise ‘ayrımcılık’ sebebiyle çalışanlar lehine karar vermiş ve Belediye Meclisi'ni ‘eşit ücret talepleri’ adı altında bu görevlerdeki çalışanlara ikramiye ödenmesine hükmetmişti. Birmingham Belediye Meclisi, şimdiye kadar bu konuda hak sahiplerine 1.1 milyar poundluk ödeme yapmıştı. 

The Guardian'ın aktardığına göre, Birmingham Belediye Meclisi, bilişim sistemlerindeki problemlerin çözümü için 100 milyon pounda ihtiyaç olacağını duyurmuştu. Meclis, 'Muhafazakar hükümetlerin 1 milyar poundluk finansmanı ellerinden almasını' da eleştirmişti. (